Nie siejmy paniki, siejmy kwiaty. Jak wykonać balkonową łąkę kwietną?

W trudnym dla nas czasie, zamiast się zamartwiać zróbmy coś, co poprawi nam humor. Zajęciem, które ma pozytywny wpływ na nasze samopoczucie, jest zabawa w ogrodnika. W glebie znajdują się związki, które przenikając przez skórę, powodują uwalnianie hormonu szczęścia. Gotowi na nowe wyzwanie? O tym, jak wysiać łąkę kwietną opowiedział nam ogrodnik, Karol Podyma.

Łąki kwietne - hit ostatnich lat

Słoneczny dzień i łąka pełna kwiatów, taki widok marzy się chyba każdemu z nas. Niestety nie wszystkim dane jest mieszkać w zielonej okolicy bądź w domu z ogrodem. Mimo wszystko mamy dla was dobrą wiadomość. Fragment łąki możemy przenieść również na nasze balkony w blokach.

Łąki kwiatowe są bardzo modne, jest to hit ostatnich lat. Każdy może zrobić ją na własną rękę, mając swój ogród, kawałek pola lub balkon

- powiedział Karol Podyma, biolog i ogrodnik.

Czym są łąki kwietne i jak je wysiewać?

Łąki kwiatowe to zbiorowiska roślinne, które dzielą się na jednoroczne i wieloletnie. Te drugie pełnią wiele funkcji. Po pierwsze, są alternatywą dla trawników, odgrywają rolę dekoracją oraz przyciągają zapylacze.

Najprostszą metodą na stworzenie łąki kwietnej jest zasianie jej w ogrodzie. Wystarczy oczyścić grządkę z roślin, które kiedyś rosły w tym miejscu, przekopać określony pas, wyrównać teren grabkami i obsiewać mieszanką. Jak?

Precyzyjne wysiewanie nasion wiąże się z określoną procedurą. Karol Podyma przyznał, że nasiona należy zmieszać z piaskiem, bądź wypełniaczami. Dla leniwych dobra wiadomość, w Internecie i sklepach ogrodniczych bez problemu możemy kupić gotowe już mieszkanki.

Jeżeli chcemy przekształcić trawnik w łąkę kwietną, najlepszą metodą jest usunięcie darni, która tam się znajdywała i postąpić tak samo, jak w przypadku zakładania łąki na grządce

– powiedział ogrodnik.

Łąka na balkonie

Marzysz o widoku łąki, ale mieszkasz w bloku? Nic straconego, namiastkę kwiatowego pola możesz przenieść na balkon. Przygotuj dużą skrzynkę lub donicę i zaczynamy.

Ziemie oczyszczamy ze starych roślin, a na wierzch sypiemy świeżą, którą wyrównujemy. Następnie rzucamy niewielką ilość nasion, delikatnie je przygniatamy i podlewamy. Tak przygotowana łąka po trzech tygodniach powinna zacząć kiełkować.

Ponadto na dno donicy możemy wysypać keramzyt, który sprawi, że donica będzie lepiej trzymała wilgoć, a my nie będziemy musieli często podlewać naszej łąki.

Każda łąka kwietna to jest żywy ekosystem. To świetne miejsce do obserwacji zarówno dla dzieci, jak i dorosłych

– powiedział ogrodnik.

Zobacz także:

Autor: Nastazja Bloch

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Rodzaje i rola błonnika w diecie
Materiał promocyjny

Rodzaje i rola błonnika w diecie