Ogród

Łąki kwietne – czy warto siać je pod koniec lata?

Ogród

ogród
Jacky Parker Photography/Getty Images

Chociaż lato powoli dobiega końca, mamy jeszcze okazję zabawić się w ogrodnika. Co powiecie na łąkę kwietną? Zasiana w ogrodzie czy na balkonie pozwoli nam już w maju przyszłego roku cieszyć oko pięknymi kwiatami. To co, siejemy?

Łąka kwietna – kiedy siać?

Najlepszy czas na zakładanie łąki kwietnej to wiosna. Nasiona wysiewane od marca do końca maja mają czas, aby wykiełkować, a pierwsze efekty powinny się pojawiać już w wakacje. Gdy przez cały sezon letni nacieszymy się widokiem pięknych maków, chabrów, rumianku, czy słonecznika warto pomyśleć o przyszłym roku. Jeszcze w sierpniu możemy siać wieloletnie łąki kwietne, w skład których wchodzą byliny.

Taka łąka zakwitnie po raz pierwszy w następnym sezonie. Do końca tego roku rośliny wykiełkują, wytworzą rozety zielonych liści i w takiej formie przezimują, a wczesną wiosną ruszą z kwitnieniem

- zdradził nam Łukasz Skop.

Jeśli marzy wam się balkon pełen maków, bławatków, kąkoli czy ostróżek nic straconego. Ku dziwieniu wielu osób, te jednoroczne, typowo łąkowe kwiaty również potrafią przezimować.

Jeśli teraz wysiejmy ich nasiona, to co prawda nie zdążą zakwitnąć w tym roku, ale z powodzeniem przezimują i zakwitną już w maju następnego roku, czyli nawet o miesiąc wcześniej niż te same gatunki wysiane wiosną

- dodał Łukasz.

Przygotowanie ogrodu i sezonowe porządki

Najprostszą metodą na stworzenie łąki kwietnej jest zasianie jej w ogrodzie. Wiosną wystarczy oczyścić grządkę z roślin, przekopać określony pas, wyrównać teren grabkami i obsiewać mieszanką. Przed wysiewaniem warto nasiona zmieszać z piaskiem lub wypełniaczami. W sklepach może także zakupić gotowe mieszanki. Przygotowane nasiona rozrzucamy w wyznaczonym miejscu, a następnie bardzo dobrze mieszamy je z wierzchnią warstwą ziemi. Ostatni etap to dokładne podlanie naszej mieszanki.

W sierpniu właściciele ogródków i działek powinni pamiętać o jeszcze jednej ważnej kwestii – skoszeniu łąki. Jak przyznał Łukasz, pozwalamy nasionom dojrzewać, rozsiać się, a następnie, gdy naziemne części zasychają, kosimy je. W ten sposób dajemy naszym roślinom szansę na ponowne zakwitnięcie.

Skoszona łąka często zakwita ponownie na początku jesieni - mniej obficie niż latem, ale to zawsze bardzo przyjemny widok, kiedy lato dobiega końca

- zdradził ogrodnik.

Łąka kwietna – korzyści

Łąka kwietna nie tylko pięknie wygląda, ale pełni także ważną dla środowiska funkcję. Kolorowe kwiaty przynoszą mnóstwo pyłku i pożytku. Dzięki nim pszczoły znajdują dla siebie pożywienie i mają szanse na gromadzenie zapasów przed zimą.

Sianie łąki kwietnej to także świetna zabawa, która potrafi jak nic innego zrelaksować i odprężyć. Jak to możliwe? W glebie znajdują się związki, które przenikając przez skórę, powodują uwalnianie hormonu szczęścia.

Niektóre dzikie rośliny świetnie nadają się do jedzenia. Które z nich najlepiej sprawdzą się w kuchni? Łukasz Skop pokazał, jak je rozpoznawać i zbierać.

Zobacz też:

Oszczędzamy wodę na działce, czyli jak prawidłowo podlewać rośliny?

Ściółkowanie - prosty sposób na zabezpieczenie roślin. Poznaj metody Łukasza Skopa

Kiedyś mieli "glebowstręt", a teraz piękne ogrody. "Jak już się posadzi jedną roślinę, to nie da się nie kupować więcej"

Autor: Nastazja Bloch

Pozostałe wiadomości