Ogród

Jak pielęgnować ulubioną roślinę Polaków? "Monstera jest hitem, to bardzo prosty do uprawy kwiat"

Ogród

Aktualizacja:

W czasie lockdownu wiele osób pokochało kwiaty doniczkowe. Wśród ulubionych roślin prym wiodą egzotyczne monstery. Pięknie wyglądają, a co równie ważne - są łatwe w uprawie. W Dzień Dobry TVN opowiadała o nich florystka, Anna Wojtala.

Monstera i jej gatunki

Naturalnie monstery rosną w dolnych partiach wilgotnych lasów (najlepiej tropikalnych, ale również np. w Portugalii) i płożą tam po ziemi. Wytwarzają korzenie, którymi w naturalnym dla siebie środowisku zaczepiają się do podłoża lub o drzewa. Wyróżniają się oryginalnym wyglądem, przez co pokochali je ludzie na całym świecie. Ich charakterystyczne liście można w ostatnim czasie zobaczyć na ubraniach, a nawet tapetach.

- Rzeczywiście, monstera jest hitem i jest to tak naprawdę bardzo prosty do uprawy kwiat doniczkowy . Ma różne odmiany. Mamy deliciosę, najbardziej popularną, czyli te duże wielkie liście. Mamy obligę, która jest bardzo długa, minima (miniaturowa) i jeszcze Monkey Mask - wyliczała w Dzień Dobry TVN Anna Wojtala.

Jak pielęgnować monstery?

Aby monstera dobrze nam rosła, trzeba przestrzegać kilku podstawowych zasad. Przede wszystkim należy w markecie budowlanym kupić włókno kokosowe i często ją przesadzać.

- Żeby nasze monstery się dobrze czuły to należałoby tę ziemię, w którą je sadzimy, wymieszać tak 1:1 albo właśnie z włóknem kokosowy albo z torfem. Chodzi o to, że monstera nienawidzi przelania . (...) Lubi przesadzanie - zwłaszcza te mniejsze okazy przesadzamy co rok do doniczki dosłownie o 2 cm większej niż ta poprzednia. Natomiast duże okazy przesadzamy tak raz na dwa lata mniej więcej - tłumaczyła w naszym programie florystka.

Choć często ludzie spryskują monstery, nie powinno się tego robić. Rośliny te są bowiem bardzo wrażliwe na grzyby - to choroba, która najczęściej je atakuje. Mimo tego bardzo lubią wilgotne powietrze. Zdecydowanie lepiej jednak monsterę przesuszyć niż przelać . A co ze światłem?

- Wolą rozproszone światło . Na pewno fajnie, jakby było dużo światła, ale żeby ono nie było bezpośrednim słońcem, bo wtedy ją popalimy - mówiła ekspertka.

Dodała także, że piwo dobrze robi na odkurzanie roślin . Należy je wymieszać z wodą, która powinna być odstana, żeby nie było zacieków z chloru i przetrzeć wtedy liście.

- Dzisiaj piątek, pójdę z monsterą na browara - zażartował prowadzący program Marcin Prokop.

Zobacz też:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Autor: Sabina Zięba

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości