Dom

Angela waży blisko 850 kilogramów. Oto dynia, która zdobyła tytuł najciężej w Polsce

Dom

Autor:
Magdalena
Brzezińska
Reporter:
Dagmara Kowalczyk
Dynia Gigantka!
Dzień Dobry TVNDynia Gigantka!

Dynie olbrzymie to wyjątkowe okazy warzyw, które mogą osiągać wagę zbliżoną do samochodów osobowych. Unikatowy egzemplarz wyhodowany przez Mateusza Dąbrowskiego z Zarzecza waży blisko 850 kilogramów i zapewnił plantatorowi zwycięstwo w zawodach organizowanych na Opolszczyźnie.

Jak wyhodować gigantyczną dynię?

Mateusz Dąbrowski z Zarzecza może pochwalić się nie lada osiągnięciem. Pasjonat uprawy warzyw wyhodował niezwykłą dynię, która zwraca uwagę nie tylko ponadprzeciętnym rozmiarem, ale także oryginalnym imieniem. Angela waży blisko 850 kilogramów, a jej hodowla zajęła kilka miesięcy.

Zaczynamy już na przełomie marca i kwietnia. Wysiewamy nasionko w domu. Po wykiełkowaniu rośliny rosną przez około 3 czy 4 tygodnie w domu, gdzie są odpowiednio dogrzewane i oświetlane. Później wysadza się je na stałe miejsca

- wyjaśnił dumny właściciel wyjątkowego okazu dyni. Dodał też, że kolejnym etapem hodowli jest opieka nad rośliną, której owoce wymagają zapylenia w połowie czerwca. Najbardziej obiecujący z nich może osiągnąć oczekiwane rozmiary. - W okresie największego wzrostu dynia tyje nawet 18 kilogramów na dobę - zauważył Mateusz Dąbrowski.

Najcięższa dynia w Polsce

W Krapkowicach w województwie opolskim odbywają się niezwykłe zawody, podczas których hodowcy gigantycznych dyń z całego kraju mają szansę porównać efekty swojej pracy. Tegoroczna rywalizacja przyniosła Angeli tytuł "najcięższej dyni w Polsce". Warzywo zostało przewiezione na mistrzostwa na lawecie.

- Dynia jeszcze trochę posłuży tu za ozdobę. Później zostaną z niej wyciągnięte nasionka. Na końcu zostanie pocięta, trafi na kompost i posłuży jako nawóz w następnych sezonach - podsumował Mateusz Dąbrowski.

Zobacz także:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Autor:Magdalena Brzezińska

Reporter: Dagmara Kowalczyk

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości