Czym jest styrodur i jakie jest jego zastosowanie?

Czym jest styrodur i jakie jest jego zastosowanie?
Źródło: HGTV
HGTV: Remont salonu
HGTV: Remont salonu
HGTV: Remont małej toalety
HGTV: Remont małej toalety
HGTV: Mieszkanie w stanie deweloperskim. Plan remontu mieszkania
HGTV: Mieszkanie w stanie deweloperskim. Plan remontu mieszkania
Styrodur to materiał, który często jest wykorzystywany na budowach w celach ociepleniowych. Z wyglądu przypomina styropian, dlatego też jest z nim niejednokrotnie mylony. Szczególnie osoby, które są laikami, jeżeli chodzi o materiały budowlane, mogą go mylnie określić. Jednak jak się okazuje, mimo tego, że styrodur jest zbliżony parametrami do styropianu, ma nieco inne właściwości.

Ocieplenie budynku to nie jedyna rzecz, do której można wykorzystać styrodur. Czym dokładnie jest ten materiał i jakie jeszcze ma zastosowanie?

Co to jest styrodur i jakie ma właściwości?

Styrodur to potoczna nazwa polistyrenu ekstrudowanego, który jest produkowany ze spienionego polistyrenu. Materiał ten jest chętnie stosowany z uwagi na to, że jest łatwy w obróbce i montażu. Wiele osób ceni go również dlatego, że jest to produkt ekologiczny – styrodur może być poddany całkowitemu recyklingowi. Co ciekawe, samą nazwę potoczną tego produktu, czyli styrodur, zarejestrował tylko jeden producent – BASF.

Polistyren ekstrudowany produkowany jest poprzez zmieszanie granulek polistyrenu z różnymi dodatkami mającymi na celu poprawę jego właściwości (między innymi ognioodporności). Następnie mieszankę poddaje się działaniu wysokiej temperatury oraz wysokiego ciśnienia. Po zakończeniu tego procesu do gotowego surowca wtłaczany jest gaz powodujący spienienie polistyrenu.

Jeżeli chodzi o właściwości, to styrodur (XPS) najczęściej jest porównywany ze styropianem (EPS). W zestawieniu z nim to właśnie styrodur jest mniej nasiąkliwy i bardziej wytrzymały na uszkodzenia mechaniczne – jest odporny na odkształcenia i ściskanie. Wykazuje również lepsze parametry, jeśli chodzi o izolację termiczną. W związku z tym cena styroduru jest wyższa niż klasycznego styropianu.

Dla odróżnienia styroduru od styropianu ten pierwszy jest z reguły barwiony, przykładowo styrodur C firmy BASF ma kolor zielony. Inne zakłady produkują ten materiał np. w kolorach różowym, niebieskim lub szarym.

Przy wielu zaletach styroduru należy pamiętać również o tym, że ma on słabą izolację akustyczną. Jeżeli planuje się go wykorzystać dodatkowo w miejscach, które chce się wyciszyć, konieczne może okazać się zastosowanie materiałów uzupełniających izolację akustyczną.

Jakie zastosowanie ma styrodur?

Styrodur dostępny jest w postaci płyt o różnej grubości, dlatego można go wykorzystać między innymi do docieplenia różnych elementów budynku. Przykładowo styrodur 100 mm sprawdzi się przy ocieplaniu posadzek na stropach nieogrzewanych piwnic bez izolacji od dźwięków uderzeniowych. Jeżeli posadzka będzie miała izolację akustyczną, można zastosować nieco cieńszy styrodur, np. 50 mm lub 80 mm. Wybierając styrodur, należy również zwrócić uwagę na jego współczynniki odkształceń oraz przewodzenia.

Oprócz ocieplania stropów i posadzek styrodur wykorzystywany jest również do docieplania takich elementów budynku jak ściany fundamentowe, ściany piwniczne, dachy płaskie czy podłogi stawiane bezpośrednio na gruncie. Z uwagi na niską nasiąkliwość stosowanie styroduru poleca się przede wszystkim w miejscach narażonych na zawilgocenie, a także działanie niskich temperatur. Należy jednak przy tym pamiętać, aby izolacji ze styroduru pod żadnym pozorem nie łączyć z materiałami zawierającymi smołę węglową czy lepik na zimno, ponieważ mogą one wpłynąć niekorzystnie na strukturę tworzywa izolującego (rozpuści się on).

Materiał ten może być również stosowany do likwidacji mostków termicznych (styrodur 2 cm) czy ościeży okiennych (styrodur 4 cm lub więcej).

Styrodur znajduje również zastosowanie w innych branżach niż budownictwo. Z płyt styroduru o odpowiedniej grubości można wycinać różnorodne kształty. To spowodowało, że tym materiałem zainteresowały się branże reklamowa i eventowa. Styrodur jest wykorzystywany między innymi do wykrawania liter czy logo firmy. Z płyt można wycinać również formy dekoracyjne, np. duże serca, gwiazdy czy stylizowane kwiaty, które często są używane do dekoracji sal czy placów, na których organizowane są wydarzenia związane z walentynkami lub jarmarkami świątecznymi. Takie wycięte kształty mogą mieć różnorodne wykończenie. Najprostszym jest pomalowanie styroduru farbą w wybranym kolorze. Można je również pokryć licem z takich materiałów jak pleksiglas, dibond, lustro czy PCV.

Ze styroduru można wykonywać różnorodne elementy dekoracyjne, takie jak sztukaterie czy ozdobne gzymsy, które po zamontowaniu również można pokryć farbą lub wykończyć jednym z wyżej wymienionych materiałów.

Zobacz także:

sposób na wnętrze
sposób na wnętrze
podziel się:

Pozostałe wiadomości