Jaki powinien być dobry wałek do malowania ścian?

Autor:
Adrian
Adamczyk
kobieta, która maluje ścianę

Wałek do malowania ścian to proste narzędzie, dzięki któremu każdy może samodzielnie wykończyć wnętrze. Jednak nie można postawić tu na przypadkowy wybór. Jaki wałek do malowania ścian będzie najlepszy? Wszystko zależy od rodzaju i wielkości powierzchni oraz typu farby.

Dobry wałek do malowania ścian przybiera różne formy. W sklepach można znaleźć nowoczesne modele, które znacznie ułatwiają nanoszenie farby. Przykładem może być wałek do malowania z pojemnikiem (eliminuje problem kapania) czy wałek do malowania ścian z ogranicznikiem (zapewnia pokrycie w równej linii).

Remont mieszkania

HGTV: Remont małej toalety
HGTV: Remont małej toaletyHGTV
wideo 2/2

Dobry wałek do malowania ścian

Wałek do malowania ścian wydaje się być prosty w obsłudze i użytkowaniu. Jednak od jego wielkości lub materiału zależy, jak szybko naniesiemy farbę oraz czy efekt końcowy będzie schludny i estetyczny. Ponadto dostosowanie rodzaju wałka do powierzchni sprawia, że jej pomalowanie wymaga zużycia mniejszej ilości farby. Jeśli ma się do wykończenia duże pomieszczenia, ta oszczędność może znacznie obniżyć koszty.

Jeśli chcemy, aby wałek do malowania ścian dobrze spełnił swoją funkcję, należy pamiętać, że na małe powierzchnie oraz do wykończenia miejsc wymagających precyzji będą odpowiednie końcówki o szerokości do 12 cm. Wałki większe lepiej sprawdzą się na dużych ścianach, umożliwiając szybsze pokrycie farbą. Przy zakupie końcówki do malowania trzeba wziąć pod uwagę także długość runa. Do gładkich ścian odpowiednie będą wałki z włosiem do 1 cm. Jeśli powierzchnia jest chropowata, lepiej spełni swoje zadanie długie runo, które będzie w stanie pokryć wszystkie nierówności.

Ważną kwestią w wyborze dobrego modelu wałka jest też materiał, z jakiego został wykonany. W zależności od tego, czy powierzchnia do malowania jest gładka czy chropowata, powinno się wybrać końcówki o odpowiednich właściwościach. W sklepach można znaleźć wałki:

  • sznurkowe – są uniwersalne, w zależności od długości runa pozwalają malować różne ściany. Do ich wykonania wykorzystano włókna syntetyczne, odpowiednie do farb emulsyjnych.
  • welurowe – mają bardziej naturalne poszycie, które łączy w sobie włókna syntetyczne i wełnę. Dobrze sprawdzą się przy rozprowadzaniu farb o płynnej konsystencji oraz pokrywaniu dużych, gładkich powierzchni.
  • z mikrofibry – najlepiej używać ich do malowania farbami lateksowymi i akrylowymi. Są wytrzymałe, choć trzeba je dokładnie myć i suszyć po skończeniu pracy.
  • gąbkowe – mają zastosowanie wyłącznie w przypadku powierzchni gładkich. Zapewniają dobre krycie trudno dostępnych miejsc. Dość szybko się zużywają, a niekiedy mogą odrywać pokrytą farbę.

Jaki wałek do malowania ścian wybrać?

To, jaki wałek do malowania ścian będzie najlepszy, zależy nie tylko od jego wielkości i struktury, ale też od dodatkowych udogodnień czy funkcji, dzięki którym malowanie staje się prostsze, wygodniejsze i szybsze. Oto modele, które warto wziąć pod uwagę:

  • wałek do malowania ścian z pojemnikiem – polecany szczególnie osobom, które mają dość końcówek chlapiących farbą. Wałek posiada specjalny pojemniczek w środku, gdzie należy wlać farbę. W kontakcie ze ścianą powierzchnia końcówki wykonana z gąbki nasiąka farbą i maluje powierzchnie. To rozwiązanie pozwala wyeliminować problem kapania i uciążliwego brudzenia, zapewniając jednocześnie stosunkowo równe i dokładne pokrycie ściany.
  • wałek do malowania ścian przy suficie z okapnikiem – nanoszenie farby na sufit jest nieco trudniejsze niż w przypadku ścian. Namoczony w emulsji wałek podniesiony do góry kapie i przeszkadza w szybkim wykończeniu powierzchni, dlatego należy wybrać model z okapnikiem. Do rączki tego modelu przymocowana jest specjalna rynienka, w której zbiera się nadmiar farby.
  • wałek do malowania ścian ze wzorem – to forma wałków dekoracyjnych, których powierzchnia posiada specjalnie wyżłobiony motyw. Konstrukcja takiego wałka składa się często z podwójnej rolki – na jednej jest wzór, ma drugiej (gąbczastej) farba, która podczas ruchu po powierzchni stale pokrywa szablon. Aby upewnić się, że wałek gąbczasty jest dobrze nasączony, należy wcześniej wykonać próbę na innej powierzchni np. papierze. Efekt malowania takim wałkiem jest bardzo atrakcyjny, jednak przy pokrywaniu większej ściany nieco pracochłonny – wzór jest dość wąski i malowanie trzeba powtarzać kilka lub kilkanaście razy.
  • wałek do malowania ścian ogranicznikiem – przydaje się szczególnie tam, gdzie należy precyzyjnie pokryć powierzchnię farbą. Taki model posiada z jednej strony plastikową nakładkę, dzięki której malowanie powierzchni kończy się równą linią. Ułatwia to pokrywanie farbą zarówno ścian, jak i sufitów.

Jak przygotować wałek do malowania ścian?

Jeśli wybieramy wałki z długim lub krótkim włosiem, przed pierwszym użyciem trzeba je dokładnie oczyścić. Niekiedy warto nawet umyć wałek, aby zyskać pewność, że na jego powierzchni nie ma kurzu i luźnych włókien. Wałki, które posiadają długie włosie lub takie, które były już wcześniej użyte, można nieco przyciąć. Dzięki temu unikniemy nierówności i nieestetycznych smug.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: roller for painting walls/Getty Images

Pozostałe wiadomości