Prusaki karaczany i karaluchy pojawiają się w wielu domach mimo coraz wyższego poziomu higieny. Czym się od siebie różnią? Jak się ich pozbyć?
Jak wygląda prusak? Czym różni się karaluch od prusaka?
Wiele osób używa słów "karaluch", "karaczan" i "prusak" zamiennie. Tymczasem karaluch i prusak to dwa odrębne gatunki karaczana. Nieco się różnią:
- karaluch (karaczan wschodni): rozmiar od 18 do 29 mm, kolor czarny, brunatnoczarny, rudawy, jednolity, ciało bardziej okrągłe, masywniejsze;
- prusak (karaczan prusak): rozmiar od 10 do 13 mm, kolor żółtawy z czerwonym odcieniem, w pasy, ciało spłaszczone, podłużne, z długimi czułkami.
Żaden z tych gatunków nie lata, choć mają skrzydła. Pozwalają im tylko miękko lądować przy upadkach. Zarówno prusaki, jak i karaluchy są aktywne nocą. Niezależnie od tego, czy w domu pojawiły się karaluchy czy prusaki, karaczany zwalcza się podobnie.
Czy karaczan prusak gryzie?
Ugryzienia prusaków to mit. Owszem, karaczany są niebezpieczne dla zdrowia rodziny, ale z zupełnie innego powodu. Ze względu na to, że żerują na różnych, również zepsutych produktach, a także na padlinie czy kale, a potem dostają się do niezbyt szczelnie zamkniętej żywności, roznoszą przeróżne mikroby. W tym bakterie wywołujące zatrucia pokarmowe i inne choroby.
Skąd się biorą prusaki?
Karaczany prusaki mogą pojawić się w domach niezależnie od stopnia ich czystości, choć łatwiej im dotrzeć do pożywienia, kiedy jadalne dla nich produkty są pozostawiane na noc na wierzchu lub w niezamkniętych pojemnikach. Bardzo przyciągają je też zbyt rzadko wynoszone śmieci.
Mogą wtargnąć z mieszkania sąsiadów, zostać przywiezione z podróży lub razem z używanymi meblami. Drogami, które wykorzystują prusaki, są kratki wentylacyjne, rury odpływowe.
Należy pamiętać, że prusaki mają spłaszczone ciało, a dodatkowo potrafią jeszcze zmniejszyć jego grubość. Dlatego wystarczy im naprawdę wąska szczelina, by się przedostać do szafek kuchennych czy innego pokoju przy zamkniętych drzwiach. Potrafią też bardzo szybko się poruszać nawet po pionowych i śliskich powierzchniach.
Jak się pozbyć prusaków z domu? Pułapka na prusaki, kwas borowy i inne sposoby
Przy zwalczaniu prusaków ważne jest zachowywanie higieny w domu oraz uszczelnienie wszelkich szpar, przez które te owady mogą się przecisnąć. Szczególnie istotne jest, by żywność i odpady były dobrze odizolowane.
Należy pamiętać, że prusaki bez jedzenia są w stanie przeżyć nawet 40 dni. Samo odcięcie ich od źródeł pożywienia na krótki okres nie przyniesie rezultatu. Poza tym prusaki karaczany są w zasadzie wszystkożerne. Oprócz produktów spożywczych zjedzą nawet papier czy włosy. Potrzebują jednak dostępu do wody. Warto poszukać gniazda, choć zazwyczaj jest w bardzo niedostępnych miejscach.
Często wykorzystywanym domowym sposobem na prusaki jest pułapka. Może to być po prostu słoik z wodą lub piwem. Chodzi o to, by zwabiony owad dostał się do środka i utopił w płynie.
Sposobem na prusaki jest kwas borowy. Należy go zmieszać z mąką i cukrem pudrem. Wszystkich składników powinno być po równo. Można też połączyć w równych proporcjach cukier i proszek do pieczenia. Takie mieszanki należy rozstawić w pobliżu kratek wentylacyjnych czy miejsc, gdzie pojawiały się owady.
Dostępne są także środki chemiczne przeznaczone do zwalczania prusaków, m.in.:
- pułapki klejowe,
- pasty do smarowania i proszki do rozsypywania zabijające owady,
- żele przyciągające i po wchłonięciu zabijające prusaki.
Uwaga! Podczas korzystania ze środków chemicznych lub żrących trzeba się upewnić, że są poza zasięgiem dzieci i zwierząt.
Ostatnia deska ratunku, czyli dezynsekcja na prusaki
Jeśli domowe sposoby na prusaki nie zadziałają, warto rozważyć usługę dezynsekcji. Obecnie wykorzystywane przez firmy dezynsekcyjne środki na prusaki są bezpieczne dla ludzi i nie wymagają nawet opuszczania mieszkania. Zazwyczaj używa się specjalnego żelu, który rozkłada się w kilku miejscach mieszkania. Zawiera on środek owadobójczy z dodatkiem odpowiednio dobranych feromonów oraz substancji wysokobiałkowych, które przyciągają owady. Prusaki, które wychodzą z kolonii, przynoszą żel do gniazda. Dzięki temu wszystkie prusaki zostaną wyeliminowane – należy jednak poczekać, gdyż środek zadziała tylko na dorosłe osobniki, nie na jajeczka. Warto wybrać firmę, która daje przynajmniej kilkumiesięczną gwarancję, aby w przypadku powrotu prusaków nie płacić ponownie za usługę.
Jak zaoszczędzić na sprzątaniu? Zobacz wideo:
Zobacz też:
Śmieci, resztki i odpady. "To jest temat literacki"
Kopciuszki - niezwykłe ptaki, które zamieszkały na półce z książkami
Autor: Adrian Adamczyk