Aldona Banasiuk i jej mąż rok temu znaleźli działkę nad jeziorem, kupili cztery kontenery i rozpoczęli budowę nietypowego domu. Korzystając ze swojej wyobraźni, stworzyli piętrowe, stabilne lokum. Jak ono wygląda i czy można w nim mieszkać przez cały rok? Architektka odpowiedziała na te pytania w studio Dzień Dobry TVN.
Dom z kontenerów - budowa
Aldona Banasiuk, architektka wnętrz, a prywatnie siostra Mateusza Banasiuka, promuje nową modę w budownictwie, opartą na nurcie zero waste. Wraz z mężem realizuje niezwykły projekt - stawia dom z kontenerów. Choć wedle założeń miał być on jedynie posiadłością letniskową, istnieje możliwość mieszkania w nim przez cały rok.
- To od zawsze było nasze marzenie. Kiedy spotkaliśmy się z moim mężem, okazało się, że już wcześniej oboje o tym myśleliśmy. Ja już na studiach chciałam robić taki projekt dyplomowy, natomiast moja profesor prowadząca powiedziała, że to jest zdecydowanie za trudny temat. I faktycznie, w rzeczywistości okazał się bardzo trudny, ale niesamowity, bo to jest wyzwanie - opowiada w studio Dzień Dobry TVN pomysłodawczyni projektu.
Mąż Aldony Banasiuk jest inżynierem budownictwa. Zajmuje się projektowaniem domu pod kątem technicznym. To właśnie on odpowiada za wszystkie wyliczenia, które gwarantują stabilność nietypowego domku.
Dom z kontenera - jak wygląda? Koszty budowy
Aldona Banasiuk planuje urządzić wnętrze domu w nowoczesnym i ekstrawaganckim stylu. Nie boi się szalonych pomysłów. Pytana przez obserwatorów na Instagramie o to, jak finalnie będzie wyglądało z zewnątrz jej lokum, odpowiada krótko: "Tak jak teraz". Projektantka chce, by materiały, z których powstaje budynek, dominowały w projekcie w niezmienionej formie i surowym stanie, dlatego też nie zdecydowała się na dodatkowe upiększenie kontenerów. Prace odświeżające ograniczyła do minimum.
- Nasze kontenery były mocno zwichrowane. (...) Całą elewację odświeżyliśmy, zeszlifowaliśmy, pokryliśmy warstwą antykorozyjną. Chcieliśmy, żeby one wyglądały jak kontenery wyrzucone na brzeg przez morze - tłumaczy architektka.
Właścicielka oryginalnej posiadłości twierdzi, że koszt budowy domu z kontenerów, choć mógłby wydawać się mniejszy, jest porównywalny do kosztów budowy tradycyjnego domu. Duży wpływ na cenę ma dobrane do potrzeb lokatorów doświetlenie nieruchomości.
Czy dom z kontenerów jest w stanie przetrwać huragan? Tego dowiecie się z naszego materiału wideo. A jeżeli nie zdążyliście obejrzeć Dzień Dobry TVN na żywo, zapraszamy na Player.pl.
Zobacz także:
- Jak odnowić starą sofę? Ta para znalazła praktyczne i proste rozwiązanie
- Świat wiekowych mebli. "Ludzie lubią rzeczy, które mają duszę"
- Mały dom za 6 tysięcy złotych? To małżeństwo wykorzystało materiały z drugiej ręki