Remont - jak uniknąć problemów?
Kiedy zatrudniamy fachowca, który ma przeprowadzić remont, zazwyczaj zawieramy z nim jedynie ustną umowę. Tymczasem w takich sytuacjach dobrze jest mieć wszystkie ustalenia "na piśmie". - Warto jest ustalić zakres prac, zakres tego, do czego zobowiązuje się dany wykonawca. Obecnie nie jest konieczne podpisane umowy pisemnej, ale warto np. w drodze mailowej, czy SMS-owej, czy nawet na komunikatorze potwierdzić zakres prac, do których się zobowiązuje, potwierdzić termin, potwierdzić wynagrodzenie. To jest coś, co może uchronić przed stratami - powiedział w Dzień Dobry TVN mec. Paweł Janc, radca prawny.
Specjalista dodał, że spotkał się z sytuacją, gdy zamawiający i wykonawca wspólnie nagrali wideo, w którym chodzą po mieszkaniu i mówią, co będzie w nim robione i kiedy. - Wydaje się, że rozwiązanie nie jest standardowe, ale z perspektywy dowodowej, jest to bardzo dobry dowód - tłumaczył nasz rozmówca.
Mec. Paweł Janc rekomenduje jednak spisanie umowy. - Umowy nie muszą być skomplikowane pod kątem prawnym, natomiast muszą zawierać te podstawowe elementy: wynagrodzenie, termin, na co się tak naprawdę umawiamy, bo to jest najczęściej przedmiotem różnych sporów, wątpliwości. To powoduje również straty - dodał.
Co zrobić, jeśli fachowiec nie spełnia naszych oczekiwań?
- Tutaj musimy się odwołać do umowy, [...], jeżeli jest podpisana, możemy (ją) wykorzystać. Jeżeli nie ma umowy, to kodeks cywilny również chroni takie sytuacje. Jeżeli widzimy, że coś się dzieje nie tak, powinniśmy wezwać takiego wykonawcę, wyznaczyć mu termin, żeby albo zmienił sposób wykonywania, albo coś poprawił. Jeżeli on tego nie uczyni, to można od umowy odstąpić lub nawet powierzyć dalsze wykonywanie tego remontu, dzieła innej osobie - powiedział ekspert.
Warto także - na wszelki wypadek - mieć dokumentację. - Teraz jest to ułatwione. Można zrobić fotografię przed remontem, w trakcie, bardzo łatwo jest to teraz w sposób taki wiarygodny udokumentować, na tym trzeba się przede wszystkim skupić - dodał.
O czym jeszcze trzeba pamiętać? Na co zwrócić uwagę? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Nowa właścicielka wyremontowała przedwojenną kamienicę. "Nikt nie był nią zainteresowany"
- Piękno natury zaklęte w żywicy. Jak wykonać modną ozdobę do domu?
- Dorota Szelągowska wyremontowała w programie własne mieszkanie. "Jezus Maria, wszystko pasuje"