Najbielszą farbę w historii stworzyli naukowcy z Purdue University. Odbija ona aż 98 proc. światła słonecznego, a także emituje ciepło podczerwone z atmosfery w przestrzeń kosmiczną. Jakie jeszcze są jej zalety? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedział psycholog koloru, dr Marek Borowiński.
Niezwykła biała farba
Obecnie dostępne białe farby odblaskowe odbijają jedynie 80-90 proc. światła słonecznego i pochłaniają światło UV, w związku z czym nie mogą chłodzić powierzchni poniżej temperatury otoczenia. Wynaleziona farba ma z kolei taką możliwość.
- Jest to farba ekologiczna. (...) Mamy 3 elementy, które wpływają, żepowoduje silne odbicie światła. Przede wszystkim - pigment. Użyto związku, jakim jest siarczan baru, który tak naprawdę nie pochłania UV. Druga rzeczą to ilość tego pigmentu w samej farbie, a jest to prawie 60 proc. I trzecia rzecz - to jest zróżnicowana ilość i wielkość cząsteczek, które rozpraszają szerokie spektrum światła. (...) Mówi się, że jest to biel, która jest bielsza niż śnieg - tłumaczył w Dzień Dobry TVN dr Marek Borowiński.
Prof. Xiulin Ruan z Purdue University w USA, czyli wynalazca najnowszego produktu, stwierdził: "Nasza farba może pomóc w walce z globalnym ociepleniem, pomagając ochłodzić Ziemię - to jest fajna sprawa". Jak to możliwe?
- Efekt jest znakomity. (...) Budynek pomalowany tą farbą, może obniżyć jego temperaturę o 4,5 stopnia poniżej temperatury otoczenia - zobaczcie, jaką mamy oszczędność na klimatyzatorach. (...) Z drugiej strony dodatkową wartością jest to, że oszczędzamy wodę , bo jest mniejszy efekt parowania. Mamy fajną korzyść, że ta wilgoć pozostaje, gdyż do nawilżania zieleni czy miast potrzebujemy wtedy mniejszej ilości wody. Uważam, że jest to bardzo ciekawy produkt - stwierdził psycholog koloru.
Biel we wnętrzach
W Nowym Jorku i Californii dachy już są malowane na biało. Podobny zabieg stosuje się w Grecji - choćby Santorini słynie z malowniczych białych domków. W Polsce natomiast nowa farba nie znajdzie najprawdopodobniej szerokiego zastosowania, ze względu na zbyt mało gorących dni w roku. W naszym kraju często jednak można spotkać biel we wnętrzach. Co mówi ona o mieszkańcach?
- Dużo bieli we wnętrzu pozwala nam psychologicznie znaleźć przestrzeń. Ona nam daje informację, że użytkownik mieszkania (...) chce trochę spokoju i przestrzeni dla siebie. Przebywanie w takich pomieszczeniach zbyt długo, kiedy mamy melancholijny nastrój, powoduje, że możemy mieć poczucie osamotnienia. Natomiast jest to świetna przestrzeń na znalezienie - można tak powiedzieć trochę parafrazując - nowych kolorów w życiu, nowych pomysłów. Biel uspokaja, wycisza - tłumaczył w naszym programie dr Marek Borowiński.
Zobacz też:
- Neonowe stylizacje, czyli najmodniejszy trend sezonu. Jak nosić wyraziste kolory?
- Zapierający dech w piersi pokaz Saint Laurent. Malownicze krajobrazy sprawiają, że nie można oderwać od niego wzroku
- Magda Lamparska wspomina swoje stylizacje z czerwonego dywanu. "To nie tylko ubrania, a przede wszystkim podkreślenie charakteru"
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl
Autor: Sabina Zięba