Łączenie kolorów ścian jest wyzwaniem, które może doprowadzić do wyjątkowego, niebanalnego i pozostającego w pamięci rezultatu. Dowiedz się, jak łączyć kolory ścian, aby aranżacja była estetyczna i dobrze prezentowała się przez lata.
Łączenie kolorów ścian jest sposobem na stworzenie oryginalnej aranżacji o niepowtarzalnym charakterze. Warto jednak pamiętać, że nie każde wnętrze nadaje się do takiego zabiegu oraz nie każda barwa pozwoli na stworzenie estetycznej kompozycji. Jak łączyć kolory ścian, aby uzyskać dobrze prezentujące się wnętrze o wyjątkowym wyglądzie? Poznaj zasady, którymi należy się kierować, aby łączenie kolorów na ścianach przyniosło zamierzony efekt.
Łączenie kolorów ścian – harmonia i dobrze zaplanowany układ
Aby zachować harmonię w pomieszczeniu, wbrew pozorom, nie trzeba trzymać się jedynie podobnych do siebie odcieni. Kontrastujące barwy są w stanie stworzyć równie harmonijną, dobrze prezentującą się aranżację, która będzie przyciągać uwagę. Jeśli zastanawiasz się, w jaki sposób połączyć takie kolory, pomocne może okazać się koło barw. Wybierając dwa kolory, znajdujące się po przeciwstawnych stronach koła, stworzysz harmonię dopełniającą.
Pozostając w tym samym kolorze, jednak sięgając po różne odcienie, tworzysz układ monochromatyczny. Łączenie kolorów na ścianach sprawia, że wybrana przestrzeń nabiera ciekawego charakteru w bezpieczny sposób. Teoretycznie barwy pochodzące z tej samej palety nie mogą do siebie nie pasować. Umieszczenie obok siebie kolorów pokrewnych nazywane jest "układem analogicznym". Kolory graniczące na wykresie, zaczynają sąsiadować na ścianach. Takim przykładem jest połączenie pomarańczowego i żółtego bądź zielonego i niebieskiego.
Decydując się na łączenie kolorów ścian, pamiętaj o zachowaniu równowagi między nimi. Nie zawsze musi to być proporcja 50/50. Jeśli pomieszczenie jest mniejsze, spraw, aby dominująca barwa była jaśniejsza. Ciemniejszy kolor pozostaw na malowanie mniejszych powierzchni lub potraktuj jako mocny, pojedynczy akcent wnętrza.
Jak łączyć kolory ścian? Kilka kultowych przykładów połączeń
Malowanie ścian i łączenie kolorów to nie lada sztuka. Jeśli szukasz inspiracji, zobacz kilka przykładowych połączeń, które prezentują się świetnie i z pewnością uchronią cię od popełnienia aranżacyjnego faux pas:
- brąz i beż to kultowa propozycja, która polecana jest miłośnikom stonowanych przestrzeni. Kolory przynoszą spokój, ukojenie i spójny wygląd aranżacji. Odpowiednie operowanie barwami z pewnością pozwoli na stworzenie oryginalnej, przykuwającej wiele uwagi kompozycji;
- turkus i biel to nieco chłodniejsze połączenie, które z pewnością przypadnie do gustu miłośnikom nowoczesnych, a wręcz futurystycznych przestrzeni. Zestawienie jest dość uniwersalne i może być wykorzystywane zarówno w sypialniach (tam cieszy się największą popularnością), salonach, kuchniach, jak i pokojach dziecięcych;
- odcienie szarości i wrzos, połączenie jest przykładem kontrastujących ze sobą barw, które obok siebie prezentują się doskonale. Z jednej strony wnętrze wygląda niezwykle nowocześnie, z drugiej nie brak mu przytulności oraz energii. Idealnie sprawdzi się na dużych, otwartych przestrzeniach. Szary kolor nie musi być uzyskany podczas malowania – warto postawić na goły beton;
- zieleń, brąz i beż to naturalna, spokojna, pełna uroku kompozycja, która spodoba się miłośnikom natury. Dzięki tej kompozycji mieszkanie nie tylko nabierze ciekawego, naturalnego wyglądu, ale również stanie się miejscem przytulnym, pozwalającym na wartościowy wypoczynek;
- żółty i pomarańczowy to energetyczna mieszanka o radosnym charakterze. Dzięki niej wnętrze stanie się dynamiczną przestrzenią. Połączenie doskonale sprawdzi się w kuchni bądź pokoju młodzieżowym i prawdopodobnie nigdy się nie znudzi;
- na koniec klasyka – biel i czerń. To zdecydowanie kontrastujące połączenie kolorów, które wręcz uwielbiają swoje towarzystwo. Zestawienie bieli i czerni pozwala na stworzenie eleganckiej aranżacji o ponadczasowym wyglądzie.
Łączenie kolorów na ścianach – czy zawsze będzie na czasie?
Łączenia kolorów na ścianach były, są i będą na czasie. Decydując się na zastosowanie takiego zabiegu, nie musisz obawiać się, że twoja przestrzeń wkrótce stanie się niemodna. Jeśli szczególnie zależy ci na ponadczasowości, postaw na klasyczną kolorystykę i łączenie kolorów takich jak monochromatyczne beże czy szarości, biel i czerń bądź połączenie niebieskiego z białym. Pamiętaj o zasadzie, że w przypadku wprowadzenia kolorów kontrastujących nie należy decydować się na więcej niż dwie barwy w jednym pomieszczeniu.
Łączenie kolorów ścian – uważaj na szary kolor!
Kolor szary może przysporzyć wielu kłopotów. Z jednej strony elastycznie dopasowuje się do każdej barwy, z drugiej – jego nadmiar może uczynić pomieszczenie nudnym i bez wyrazu. Operując szarością, nie pozwól, aby dominowała we wnętrzu. Jeśli zdecydujesz się jednak na monochromatyczną aranżację z wykorzystaniem tego koloru, pozwól, aby w przewadze znalazły się jaśniejsze odcienie.
Można spędzić noc w najstarszym sklepie z zabawkami w USA. Jego wnętrza pojawiały się w filmach. Zobacz wideo:
Zobacz też:
- Dom Justyny i Jakuba Przygońskich zachwyca nieoczywistymi wnętrzami. "Stylistyka i obiekty z duszą, to jest coś, co jest dla nas wspólne"
- Jaki kolor pasuje do beżowego odcienia? Ubrania i wnętrza w tym kolorze - porady
- Moc kolorów i dużo fantazyjnych dodatków, czyli "odpicowane mieszkanie" w eklektycznym stylu
Autor: Adrian Adamczyk