Aranżacje wnętrz

Jak wykonać klosz do lampy z papieru? Prosta instrukcja krok po kroku

Aranżacje wnętrz

Aktualizacja:

Czy chęć posiadania nowej lampy musi oznaczać wyprawę do sklepu z meblami? Otóż nie! Niewielkim nakładem środków i sił możemy ją zrobić sami. Jak? W naszym cyklu "Sama to ogarniesz" - krok po kroku - pokazujemy, jak to zrobić.

Jak samodzielnie zrobić lampę?

Magda Borowiak-Wróblewska jest architektem wnętrz. Nie lubi wyrzucać rzeczy, zdecydowanie woli jej przerabiać. W najnowszym odcinku cyklu "Sama to ogarniesz" pokazała, jak samodzielnie zrobić lampę i klosz z kartonu - wykorzystując technikę składania papieru nazywaną origami. Od czego zacząć?

- Do przygotowania kloszu potrzebne będą trzy kartki papieru w formacie A3 i gramaturze 160. Jeśli wybierzemy cieńszy papier nie będzie on trzymał formy i może przebijać przez niego światło - mówiła Magda Borowiak-Wróblewska.

Dodatkowo warto zaopatrzyć się w podsufitkę oraz kabel - ten ostatni jest dostępny praktycznie we wszystkich możliwych kolorach. Niezbędna jest także żarówka.

- Najlepsza będzie ledowa. Taka żarówka się nie nagrzewa i nie przepali papierowego klosza - mówiła architektka.

Klosz do lampy - jak go wykonać?

Do wykonania klosza potrzebne są trzy arkusze papieru. W pierwszej kolejności składamy papier na pół. Następnie każdą z części składamy na pół, tak, aby uzyskać osiem równych kawałków. Należy to zrobić bardzo precyzyjnie. Dzięki temu wzór origami będzie ładniejszy.

- Po złożeniu kartka powinna przypominać siatkę. Z równymi podziałami - osiem części wzdłuż dłuższego boku i cztery wzdłuż krótszego - mówiła.

Następnie na kartce rysujemy ukośne linie, które później zaginamy do środka. Dokładny instruktaż, jak to zrobić, znajdziecie w naszym materiale.

Kiedy wszystkie linie będą już naniesione, a kartka odpowiednio zagięta należy ją odwrócić na drugą stronę. Następnie trzeba zacząć składać, tak, jak wskazuje papier. Po złożeniu karton powinien przypominać kształtem literę "C".

Kiedy wszystkie kartki będą już złożone - każdej z nich, z jednej strony musimy zrobić dziurki (można do tego wykorzystać dziurkacz). Później łączymy je ze sobą z pomocą taśmy klejącej, a przez dziurki przeciągamy sznurek, najlepiej, aby był w kolorze kartki. Do tak przygotowanego klosza wkładamy z żarówką.

Warto zaznaczyć, że możemy wykonać klosz w dowolnym kolorze i kolorze - wszystko zależy do naszych potrzeb i wyobraźni.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Kopciuszek rezygnuje ze szklanych pantofelków, czyli bajki odczytane na nowo. Poznaj ich alternatywne zakończenia

Tomasz Karauda - lekarz z powołania. "Miałem do spłacenia dług"

Dobieramy serum idealne dla naszej skóry. Jakie ma właściwości i jak je stosować?

Autor: Katarzyna Oleksik

Reporter: Monika Nasternak

Pozostałe wiadomości