Koronawirus

Zbliża się koniec trzeciej fali pandemii? "Oczywiście nie oznacza to, że jest dobrze"

trzecia fala covid

Solskin/Getty Images

Koronawirus

Zbliża się koniec trzeciej fali pandemii? "Oczywiście nie oznacza to, że jest dobrze"

trzecia fala covid

Solskin/Getty Images

Wskaźnik reprodukcji koronawirusa w każdym województwie spadł poniżej 1, w skali kraju wynosi on 0,89, co oznacza, że pandemia jest w odwrocie. Eksperci ostrzegają jednak, że za wcześnie na optymizm, sytuacja w szpitalach wciąż jest bardzo trudna. 

Kończy się trzecia fala COVID-19 

- Wydaje się, że spełnia się scenariusz stopniowego ustępowania trzeciej fali pandemii, przynajmniej jeśli chodzi o potwierdzone przypadki zakażeń i zmniejszającą się liczbę chorych, w szpitalach, także pod respiratorami – powiedział PAP prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych dr Michał Sutkowski.

Mamy prawdopodobnie początek końca trzeciej fali pandemii – ocenił w rozmowie z PAP dr Michał Sutkowski. Podkreślił, że nie oznacza to, że jest dobrze, szczególnie w szpitalach, a do maja liczba zgonów będzie najprawdopodobniej duża.

- W szpitalach jest bardzo źle, jest bardzo duże przeciążenie. Te zmniejszające się nieco liczby nie mają znaczenia z punktu widzenia szpitali, gdzie jest i tak nadmiarowość chorych. Bardzo trudno leczy się w takich warunkach - kontynuował lekarz.

Co przyniesie kolejny etap pandemii?

Zapytany o to, jakie wskaźniki należy brać pod uwagę przy ocenie etapu fali pandemii, zaznaczył, że pod uwagę będzie brana liczba zgonów, podobnie jak liczba osób hospitalizowanych i pod respiratorami, liczba zakażeń oraz współczynnik reprodukcji koronawirusa – wskazujący, ile statystycznie osób zaraża chory na COVID-19. 

- Jest on teraz na poziomie 0,89, w każdym województwie jest poniżej 1. Wskazuje to, że pandemia jest w odwrocie. Już można powiedzieć, że trzecia fala jest w odwrocie, ale nie można powiedzieć więcej i należy to formułować ostrożnie – zastrzegł dr Sutkowski.

Dodał, że w jego ocenie do maja będziemy mieć do czynienia z "ogromną liczbą zgonów", więc bardzo trudno o hurraoptymizm. "Decydowały będą wskaźniki" – podsumował.

Zobacz wideo: Sytuacja covidowa w Małopolsce wciąż trudna, ale wojewoda i lekarze widzą światełko w tunelu

Zobacz więcej: 

Co sądzisz o tym artykule?
72
8
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0