Gwiazdy

Wystawa prac Krzysztofa Wellmana. "Dużo jest scen miłosnych. Łza w oku się zakręci"

"Wyjątkowe zdjęcia Krzysztofa Wellmana"; reporter: Mateusz Hładki

Gwiazdy

Wystawa prac Krzysztofa Wellmana. "Dużo jest scen miłosnych. Łza w oku się zakręci"

"Wyjątkowe zdjęcia Krzysztofa Wellmana"; reporter: Mateusz Hładki

Ta wystawa to podróż przez świat polskiego kina, niekiedy bardzo odległa, ale wyjątkowa. Tym, co łączy wszystkie zdjęcia, jest nie tylko tematyka - miłość, bliskość, intymność i chwile uniesień - ale także autor. Krzysztof Wellman to człowiek, który od ponad czterech dekad towarzyszy artystom na planach filmów, seriali i spektakli teatru telewizji.

"Sceny romantyczne, miłosne i erotyczne w fotosach filmowych Krzysztofa Wellmana" to wystawa, którą można oglądać w Starej Galerii Związku Polskich Artystów Fotografików w Warszawie. Ekspozycja gromadzi 90 zdjęć, które Krzysztof Wellman robił od 1981 roku. Ich bohaterami są polskie gwiazdy, m.in. Krystyna Janda, Daniel Olbrychski, Katarzyna Figura, Anna Przybylska, Małgorzata Kożuchowska, Jan Englert, Pawła Wilczak i Cezary Pazura. Czy któraś z prac jest dla autora wyjątkowa?

To są wszystko moje dzieci. (...) Do każdego mam jakiś stosunek emocjonalny. Przy każdym musiałem się napracować

- podkreślił fotograf. 

Praca na planach zdjęciowych

Krzysztof Wellman od lat wykonuje zdjęcia na planach filmów, seriali i spektakli teatralnych - utrwala poszczególne sceny, pracę ekipy oraz portretuje aktorki i aktorów.

Fotografią pasjonował się od młodych lat, natomiast środowiskiem artystycznym zainteresował się dzięki swojemu ojcu.

Pracowałem w kinematografii i miałem łączność z całym światem

Na początku lat 80. ubiegłego wieku Krzysztof Wellman związał się ze Studiem Filmowym im. Karola Irzykowskiego, które zrzeszało młodych adeptów sztuki filmowej - reżyserów i operatorów.

Poszedłem kiedyś do nich z moimi pracami i powiedziałem, że chętnie bym dla nich pracował. I tak to się zaczęło

Do tej pory Krzysztof Wellman współpracował m.in. z takimi reżyserami jak: Robert Enrico, Feliks Falk, Krzysztof Kieślowski, Juliusz Machulski, Krzysztof Zanussi i Władysław Pasikowski. Ten ostatni tak wspomina pracę z Krzysztofem:

Robiliśmy razem mój drugi film, to było bardzo dawno temu. Krzysiek był bardzo przystojny, miał ogromne powodzenie i być może dlatego kobiety dawały mu się fotografować. Fajny facet, jest świetny.

Wśród gwiazd, które miał okazję sportretować Wellman są m.in. Rutger Hauer, Sophie Marceau, Malcolm McDowell, Omar Shariff, Lambert Wilson oraz wiele polskich aktorek i aktorów filmowych i teatralnych.

Krzysztof jest sympatyczny, bardzo dyskretny, nie robi zamieszania na planie, bo różnie jest z fotografami

- stwierdziła aktorka Ewa Gawryluk.  

Mąż Doroty Wellman

Krzysztof Wellman jest mężem Doroty Wellman- dziennikarki, prezenterki, producentki programów radiowych i telewizyjnych oraz prowadzącej "Dzień Dobry TVN". Czy konsultuje z nią swoje prace?

Staram się jej głowy nie zawracać, ale jeśli mam ważną sprawę, jakiś dylemat (...), to radzę się żony i wiem, że zawsze dobrze mi doradzi

- zdradził.

Wystawa prac Krzysztofa Wellmana

Wystawa "Sceny romantyczne, miłosne i erotyczne w fotosach filmowych Krzysztofa Wellmana" trwa w Starej Galerii Związku Polskich Artystów Fotografików w Warszawie. Będzie czynna do 27 lutego w godzinach 12:00 - 18:00. Wstęp jest bezpłatny.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

>>> Zobacz także:

Co sądzisz o tym artykule?
84
9
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0