Gwiazdy

Wspominamy Jerzego Gruzę. Jego przyjaciel, Jacek Fedorowicz: "Do końca byliśmy na »pan«"

Gwiazdy

Wspominamy Jerzego Gruzę. Jego przyjaciel, Jacek Fedorowicz: "Do końca byliśmy na »pan«"

Ostatnio docierają do nas smutne wiadomości na temat śmierci uznanych artystów. Niedawno informowaliśmy o odejściu Romualda Lipki i Kirka Douglasa, a teraz Jerzego Gruzy - barwnego reżysera kultowych seriali, filmów i przedstawień telewizyjnych. Jak zapamiętają go przyjaciele? Naszymi gośćmi byli: Grażyna Torbicka i Jacek Fedorowicz.

Jerzy Gruza był bardzo zasłużony dla polskiej kultury popularnej. Reżyserował spektakle Teatru TV oraz tworzył programy muzyczne i rozrywkowe, m.in. we współpracy z Bogumiłem Kobielą i Jackiem Federowiczem – "Poznajmy się", "Małżeństwo doskonałe". Był również twórcą niezwykle popularnych filmów i seriali. W 1965 r. rozpoczął realizację "Wojny domowej", w której niezapomniane role wykreowali Alina Janowska, Irena Kwiatkowska, Kazimierz Rudzki i Andrzej Szczepkowski. Pięć lat później wyreżyserował film "Dzięcioł" z Wiesławem Kobielą i Violettą Villas, a w 1974 roku zaczął pracę nad kultowym "Czterdziestolatkiem". Serial opowiadał o przygodach inżyniera Karwowskiego (Andrzej Kopiczyński) i jego żony Madzi (Anna Seniuk). W odcinkach pojawiała się regularnie słynna "kobieta pracująca" (Irena Kwiatkowska). Innymi produkcjami wyreżyserowanymi przez Gruzę były: "Motylem jestem czyli romans czterdziestolatka", "Czterdziestolatek. 20 lat później" i "Tygrysy Europy".

Dusza towarzystwa

Mówi się, że jak Jerzy Gruza wchodził do towarzystwa, to stawał się jego królem - on mówił a wszyscy go słuchali.

Rzeczywiście miał niesamowite poczucie humoru i potrafił najzwyklejszą historię opowiedzieć w taki sposób, że wszyscy byli zasłuchani i ubawieni (...). Przy czym on nie był rodzajem klauna, tylko po prostu miał charyzmę (...), która powodowała, że chciało się, aby on był zadowolony z tego co robisz pod jego kierunkiem

- powiedziała dziennikarka filmowa, Grażyna Torbicka.

Praca z reżyserem

Jednym z wieloletnich współpracowników Jerzego Gruzy był Jacek Fedorowicz. Od 1963 roku razem stworzyli cztery cykle programów rozrywkowych w telewizji: "Poznajmy się", "Małżeństwo doskonałe", "Kariera" i "Rondo". Współpracowali również przy innych okazjonalnych programach.

Myśmy się spotykaliśmy z Gruzą, ja już wiedziałem, że on ma tendencję do rozbuchanego życia towarzyskiego, w związku z czym nie dopuszczałem do obecności innych tematów w naszej rozmowie niż te, które służą pracy

- powiedział Jacek Fedorowicz.

Co ciekawe, mimo że artyści pracowali ze sobą przez lata nigdy nie mówili do siebie po imieniu.

Do końca jego życia byliśmy na "pan", (...) żeby praca szła skutecznie

- potwierdził Fedorowicz.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

>>> Zobacz także:

Co sądzisz o tym artykule?
64
8
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0