Gwiazdy

Violetta Villas. Głos ery atomowej

Od śmierci Violetty Villas mija właśnie 7 lat. Na czym polegał jej fenomen? Artystkę wspominaliśmy w Dzień Dobry TVN z dziennikarzem Tomaszem Raczkiem i dziennikarką TVN Dorotą Pawlak.

Violetta Villas była charyzmatyczną śpiewaczką pieśni estradowych, operowych i operetkowych, a także aktorką filmową, teatralną i rewiową. Przez wielu uważana była za fenomen polskiej estrady, a w prasie francuskiej i amerykańskiej określano ją jako "głos ery atomowej" oraz "biały kruk wokalistyki światowej". Jej czterooktawowy głosy potrafił rozbujać niejeden żyrandol. Mogła też się pochwalić słuchem absolutnym.

Mężczyźni uważali, że jest symbolem seksu, a kobiety zazdrościły jej burzy długich blond włosów oraz przepięknej figury.

Dzieciństwo i pierwsze sukcesy

Violetta Villas urodziła się w 1938 roku w Belgii, w konserwatywnej rodzinie. Pierwotnie rodzice ochrzcili ją imionami Violetta Elisa, ale potem ojciec zarejestrował ją jako Czesławę. Za namową kompozytora Władysława Szpilmana przyjęła pseudonim artystyczny "Violetta Villas". Jej sceniczne nazwisko powstało z połączenia imienia Violetta i słowa las. Dlaczego "las"? Ponieważ mieszkała niedaleko lasu i go kochała.

Violetta Villas zadebiutowała w 1960 roku w Polskim Radiu. Jej piosenka "Dla Ciebie, miły" zdobyła pierwsze miejsce w plebiscycie "Expressu Wieczornego". Dzięki temu sukcesowi mogła wziąć udział w Międzynarodowym Festiwalu w Sopocie. Potem jej kariera rozwinęła się ekspresowo.

Rozwój kariery

Violetta Villas występowała nie tylko na polskich estradach, dawała również koncerty w wielu krajach zagranicznych, między innymi: we Francji, RFN, Szwajcarii, Hiszpanii, Belgii i Japonii.

W 1966 roku została gwiazdą rewii Casino de Paris w Las Vegas. W tamtym okresie występowała z takim uznanymi artystami, jak Frank Sinatra, Paul Anka i Charles Aznavour. Produkcja jej występu kosztowała około 50 tysięcy dolarów. Śpiewaczka na scenę wjeżdżała Jaguarem, występowała w otoczeniu stu tancerzy, a jej suknie projektował dom mody Diora.

Powrót do Polski

Po powrocie w 1968 r. do kraju zagrała w kilku filmach i spektaklach, nagrywała również nowe utwory. Zapraszały ją do współpracy inne gwiazdy polskiej sceny muzycznej. Ale nie wszyscy za nią przepadali, niektórzy uważali, że jest kiczowata. Od 2008 roku przestała pojawiać się publicznie.

Śmierć Violety Villas

Pod koniec życia artystka mieszkała w tragicznych warunkach w otoczeniu półdzikich psów i kotów. Została znaleziona martwa w swoim domu 5 grudnia 2011 roku. Na początku uznano, że był to naturalny zgon, dopiero potem sekcja zwłok wykazała, że przyczyną śmierci Villas mogło być zapalenie płuc lub zator tłuszczowy płuc w związku z komplikacjami po złamaniu szyjki kości udowej lewej. O śmierci śpiewaczki poinformowały media na całym świecie.autor: Redakcja Dzień Dobry TVN
Co sądzisz o tym artykule?
6
0