Newsy

Pogrzeb Jerzego Gruzy. Reżyser "Czterdziestolatka" został pochowany na Powązkach

Jerzy Gruza

Karolina Misztal/Getty Images

Newsy

Pogrzeb Jerzego Gruzy. Reżyser "Czterdziestolatka" został pochowany na Powązkach

Jerzy Gruza

Karolina Misztal/Getty Images

Jerzy Gruza zmarł w nocy 16 lutego w Warszawie. Miał 87 lat. Był wybitnym filmowcem, reżyserem, scenarzystą, aktorem i twórcą seriali "Wojna domowa" i "Czterdziestolatek". W piątek 21 lutego odbył się jego pogrzeb.

Pogrzeb na warszawskich Powązkach


Pogrzeb Jerzego Gruzy odbył się w piątek 21 lutego. Uroczystości rozpoczęły się w Kościele Środowisk Twórczych na Placu Teatralnym w Warszawie (o godz. 11). Po mszy twórca "Czterdziestolatka" spoczął na warszawskich Powązkach w Alei Zasłużonych.

Jerzy Gruza nie żyje

Smutną wiadomość na temat śmierci Jerzego Gruzy przekazał rzecznik prasowy Stowarzyszenia Filmowców Polskich Grzegorz Wojtowicz. 

Jerzy Gruza, reżyser i scenarzysta filmowy, telewizyjny i teatralny, aktor, wieloletni członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich, twórca seriali +Wojna domowa+ i +Czterdziestolatek+, zmarł dziś w nocy w Warszawie. Miał 87 lat

- poinformował w komunikacie rzecznik

Jerzy Gruza - twórca seriali i filmów 

Jerzy Gruza urodził się 4 kwietnia 1932 roku w Warszawie. Po ukończeniu Wydziału Reżyserii łódzkiej PWSFTViT związał się z Telewizją Polską, gdzie w latach 1955-83 tworzył programy muzyczne i rozrywkowe (m.in. we współpracy z Bogumiłem Kobielą i Jackiem Federowiczem – „Poznajmy się”, „Małżeństwo doskonałe”) oraz reżyserował spektakle Teatru TV.

Od 1983 do 1991 był dyrektorem Teatru Muzycznego w Gdyni. Był twórcą niezwykle popularnych filmów i seriali: "Dzięcioł", „Przeprowadzka”, „Alicja", „Przyjęcie na dziesięć osób plus trzy”, „Wojna domowa”, „Czterdziestolatek”, „Motylem jestem czyli romans czterdziestolatka”, „Alicja”, „Pierścień i róża”, „Czterdziestolatek. 20 lat później”, „Gosia i Małgosia”.

Jerzy Gruza - filmowiec i literat 

Gruza był wybitnym reżyserem, scenarzystą i aktorem. Za całokształt twórczości w 2017 roku otrzymał statuetkę Platynowe Lwy na Festiwalu Filmowym w Gdyni. W 1993 został wyróżniony  "Super Wiktorem". Jerzy Gruza był także autorem wielu książek, w których opisywał swoje życie oraz zdradzał szczegóły dotyczące świata telewizji. Wydał następujące pozycje: 

  • "Czterdzieści lat minęło jak jeden dzień" (1998) – opowiadania o filmach, reżyserii i scenopisarstwie;
  • "Telewizyjny alfabet wspomnień w porządku niealfabetycznym" (2000) – felietony o świecie filmowców;
  • "Człowiek z wieszakiem. Życie zawodowe i towarzyskie" (2003) – anegdoty z życia autora;
  • "Pasaże warszawskie" (2004) – zbiór opowiadań, w których myślą przewodnią jest Warszawa;
  • "Stolik. Anegdoty, plotki, donosy" (2010) – opowieść Jerzego Gruzy o życiu w świecie filmowym;
  • "Rok osła" (2011) – forma pamiętnika o wydarzeniach z 2010 roku. Autor odnosi się także do katastrofy smoleńskiej oraz imienin Jana Nowickiego;
  • "Najpiękniejsza. Opowiadania z nieoczekiwanym zakończeniem" (2011) –  zbiór historii;
  • "Głową o stolik. Kronika wypadków niemedialnych" (2013) – pamiętnik Jerzego Gruzy dotyczący dnia codziennego. Anegdoty i zabawne historie z życia reżysera.

O ostatniej pozycji Jerzy Gruza opowiadał wraz z Beatą Tyszkiewicz w Dzień Dobry TVN.

***

Zobacz archiwalne wideo: Rozmowa z Beatą Tyszkiewicz i Jerzym Gruzą w Dzień Dobry TVN

Beata Tyszkiewicz i Jerzy Gruza w Dzień Dobry TVNŹródło: PAP |
Co sądzisz o tym artykule?
71
8
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0