Newsy

Wielkanoc 2021 bez rodzinnych spotkań? Minister zdrowia o przypuszczalnym scenariuszu

Adam Niedzielski, minister zdrowia

x-news

Newsy

Wielkanoc 2021 bez rodzinnych spotkań? Minister zdrowia o przypuszczalnym scenariuszu

Adam Niedzielski, minister zdrowia

x-news

Wielkanoc 2021 spędzimy w domowej izolacji i bez spotkań z najbliższymi? Minister zdrowia, Adam Niedzielski, nie wyklucza takiego rozwiązania. Kiedy możemy spodziewać się kolejnego lockdownu i jak wpłynie on na okres tegorocznych świąt wielkanocnych?

Wielkanoc 2021 w izolacji i bez rodzinnych spotkań?

Podczas konferencji Adam Niedzielski został zapytany o to, czy zbliżająca się Wielkanoc będzie wyglądała tak jak rok temu.

- Myślę, że niestety tak, ale jest moim zdaniem coś optymistycznego w tym, że być może to będą święta, po których będziemy podejmowali bardziej odważne decyzje luzujące, jeżeli oczywiście będziemy widzieli, że ten szczyt mamy za sobą - odpowiedział.

- Nie będę ukrywał, że jeżeli będziemy mieli kontynuację trendu wzrostowego, to będziemy musieli rozważać scenariusz, by Wielkanoc spędzić w domu – mówił Adam Niedzielski w "Porannej rozmowie" w RMF FM. Minister zdrowia podał jednocześnie, że ostatniej doby zanotowano 12 142 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, co wpisuje się w trend wzrostowy liczy zachorowań na COVID-19 w Polsce.

Wcześniej podczas "Porannej rozmowy" w RMF FM Niedzielski zauważył, że według prognoz szczytu wczesnowiosennych zachorowań na COVID-19 możemy się spodziewać pod koniec marca. To może oznaczać, że trzeci lockdown nałoży się w Polsce właśnie na tegoroczną Wielkanoc, a ta przypada 4 i 5 kwietnia:

- Nie będę ukrywał, że jeżeli będziemy mieli kontynuację trendu wzrostowego, to będziemy musieli rozważać scenariusz, by Wielkanoc spędzić w domu - powiedział Adam Niedzielski.

Koronawirus 2021: powrót dzieci do szkół

Minister zdrowia przyznał, że zależy mu na tym, aby po Wielkanocy dzieci wróciły do szkół:

- To jest taki mój cel i (...) moje oczekiwania – zadeklarował Niedzielski. Zaznaczył jednocześnie, że nie może obiecać, że się to na pewno uda: - Rzeczywistość pokaże, gdzie będziemy w sensie rozwoju pandemii na koniec marca i to będzie ten wyznacznik – podsumował.

Przypomnijmy, Wielkanoc 2020, która przypadała na 12 kwietnia, była w Polsce czasem domowej izolacji. Z powodu epidemii koronawirusa parafie zmuszone były odwołać uroczystości Wielkiego Tygodnia, a pokarmy wielkanocne musieliśmy poświęcić sami w domu. Premier Mateusz Morawiecki prosił, aby w Wielkanoc pozostać w wąskim gronie najbliższej rodziny.

- Nie spotykajmy się w gronach rodzinnych, tak jak to zwykle bywało. Jest to niezwykle ważne, bo według ekspertów, gdyby było inaczej za kilka/kilkanaście moglibyśmy doprowadzić do wzrostu zachorowań o ponad 50 tysięcy więcej, niż ten wzrost rzeczywisty będziemy wówczas mieli. Wiem, że żyjemy w czasie ogromnej niepewności i trudno jest przewidzieć, co będzie jutro czy pojutrze a co dopiero za kilka tygodni. Musimy jednak żyć i odnajdywać się w tej nowej rzeczywistości – apelował wówczas Morawiecki.

Czy podobny komunikat z ust premiera usłyszmy także w tym roku? Pokaże to najbliższy czas. Do Wielkanocy 2021 zostały jeszcze niecałe 4 tygodnie. Na razie rząd nie podjął żadnych ostatecznych decyzji w tej sprawie.

Zobacz wideo: Koronawirus na jedzeniu na wynos. Dr Paweł Grzesiowski odpowiada

Zobacz też: 

Koronawirus w Polsce. Najnowsze dane z 25 lutego - 12 142 nowych zakażeń, 286 chorych zmarło

Nie ma pandemicznego baby boom. "Wiele potencjalnych matek nie chce decydować się teraz na poród"

Czy można "złapać" wirusa jedząc posiłek przygotowany przez osobę zakażoną? Odpowiada dr Paweł Grzesiowski

Źródło: RMF FM |
Co sądzisz o tym artykule?
48
4
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
1
22.03.2021
Dominika
U mnie na święta ma być tylko najbliższa rodzina. Już zaczęłam porządki z irobotem. Z siostrami i mamą ustaliłyśmy, która co ma przygotować do jedzenia.