Wszyscy, którzy decydują się na posiadanie psa, muszą się liczyć z koniecznością zapłaty podatku. Kogo obowiązuje opłata? W Dzień Dobry TVN sprawdziła to Dagmara Kowalczyk.
Podatek od posiadania psa
Podatek od psa to danina, która obowiązuje w Polsce od blisko 30 lat. Jej zapis znajduje się w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych z 12 stycznia 1991 roku. Nie wszędzie jest on jednak obowiązkowy. Podatek ten jest dochodem gminy, która ustala jego wysokość indywidualnie. Gmina może również całkowicie zrezygnować z jej pobierania . Gdzie sprawdzić czy musimy płacić?
- Możemy to sprawdzić w biuletynie informacji publicznej np. na stronie internetowej lub dzwoniąc bezpośrednio do Urzędu Gminy lub Miasta. Wtedy uzyskamy pełną informację - ile i do kiedy należy zapłacić taki podatek, a tak naprawdę to opłatę za psa - tłumaczyła w Dzień Dobry TVN Anita Chromy, Inspektor Ogólnopolskiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami "Animals".
Zwolnienia z podatku od psa
Okazuje się, że nawet w gminach, w których opłata jest obowiązkowa, zdarzają się wyjątki od reguły. Niektóre osoby są bowiem zwolnione z podatku od posiadania psa.
- Niektóre gminy mają właśnie taki przepis, że osoby, które adoptowały psa ze schroniska, nie muszą uiszczać takiej opłaty. Inni, którzy jeszcze nie muszą wnosić takiej opłaty to osoby powyżej 65. roku życia, które prowadzą gospodarstwo domowe samodzielnie i mają jednego psa, osoby niepełnosprawne, osoby niepełnosprawne, które posiadają psa asystującego. Są to również dyplomaci i konsulowie, którzy nie mają stałego miejsca zameldowania na terytorium RP i rolnicy, którzy maja maksymalnie dwa psy - wyjaśniała Inspektor Ogólnopolskiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami "Animals".
Na co idą pieniądze z opłaty za psa?
W 2021 roku górny limit podatku od posiadania psa wzrośnie i wyniesie 130,30 zł rocznie za jednego psa. To o blisko 5 zł więcej niż w tym roku. Na co idą zebrane przez miasto pieniądze? Jak dowiedziała się Dagmara Kowalczyk - w Piekarach Śląskich z zebranych podatków będzie fundowane czipowanie psów. Powstaną również nowe wybiegi dla zwierząt. To jednak nie wszystko.
- Także na przykład na wspieranie utrzymania schronisk dla zwierząt , utrzymania schronisk dla dzikich zwierząt, jeśli takie są w mieście, na sprzątanie nieczystości w miastach po psach - niestety nie wszyscy opiekunowie sprzątają, na woreczki na odchody dla właścicieli psów , które są dostępne bezpłatnie w urzędach gmin czy miast... Właśnie na takie rzeczy związane ze zwierzętami - opowiadała w naszym programie Anita Chromy.
Christina Reichl Photography/Getty Images
Zobacz też:
- Niezwykłe daniele w Dolinie Baryczy. "Są bardzo rzadkie. W naszym nadleśnictwie jest kilka takich egzemplarzy"
- Piękne zdjęcia zwierząt. "Stwierdziłam, że muszę sfotografować wszystkie pieski na świecie"
- Zmiany klimatu wpływają na zachowanie zwierząt, a nawet powodują u nich depresję. Jak ją rozpoznać i leczyć?
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl
Autor: Sabina Zięba