Stefan Rogulski - utalentowany aktor, którego karierę przerwała wojna. "Życie było dla niego dużym pasmem udręki"

''Mój ojciec przed wojną był aktorem''

"Janko Muzykant" z 1930 roku był jednym z pierwszych wyprodukowanych w Polsce pełnometrażowych filmów dźwiękowych. Młodego głównego bohatera zagrał 11-letni, niezwykle utalentowany Stefan Rogulski. Sprawdziliśmy, jak potoczyły się losy aktora.

Rozwój kariery

Stefan Rogulski urodził się 27 sierpnia 1918 roku w Warszawie. W wieku 10 lat rozpoczął naukę w warszawskiej szkole baletowej przy Teatrze Wielkim. Tam został dostrzeżony przez łowcę talentów, a następnie wybrany do obsady filmu "Janko Muzykant", który później okazał się sukcesem. Poza tą produkcją nastoletni Stefek wystąpił również w "Legionach ulicy", opowiadającym o warszawskich gazeciarzach i międzynarodowym obrazie "Głos serca".

W czasie drugiej wojny światowej Rogulskiego wywieziono jako więźnia do Niemiec. W Dreźnie był zmuszony do pracy w fabryce broni, z której udało mu się uciec podczas nalotów.

Przez dwa lata po zakończeniu działań wojennych młody aktor współtworzył niewielką trupę operetkową.

Ciotka moja świetnie śpiewała, ojciec śpiewał też arie wybrane

- powiedział syn artysty, Krzysztof Rogulski.

Praca urzędnicza

W 1957 roku Stefan Rogulski porzucił swoje marzenia o rozwijaniu kariery aktorskiej i rozpoczął pracę w ministerstwie przemysłu ceramicznego, gdzie dotarł do stanowiska głównego inspektora. Zdobywanie kolejnych szczebli w pracy nie cieszyło go jednak, ponieważ był urzędnikiem systemu, którego nienawidził.

Myślę, że to życie było dla niego dużym pasmem udręki

- stwierdził Krzysztof Rogulski.

Choć Stefan nie wrócił już nigdy na scenę, jego synowie zawodowo zajęli się filmem. Krzysztof jest reżyserem, a Jerzy - aktorem.

Ojciec nam nie zabraniał, ani nas specjalnie nie zachęcał. Myślę, że cały czas miał taką myśl: 'a co będzie jeśli wybuchnie jakaś wojna, no i oni z tych zawodów, które tak kochają nagle wpadną w tak straszliwy kocioł w jakim ja byłem'

- powiedział pan Krzysztof.

Dodał także, że gdyby nie druga wojna światowa jego ojciec prawdopodobnie grałby cały czas, i to nawet w zagranicznych produkcjach.

O innych gwiazdach przedwojennego kina opowiedział recenzent filmowy, Tomasz Raczej. Mogliśmy usłyszeć o losach takich wybitnych aktorów, jak: Ina Benita, Adolf Dymsza i Maria Malicka:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

>>> Zobacz także:

Najbardziej inspirujące filmy, które motywują do życiowych zmian. Zobacz, jakie tytuły poleca Anna Wendzikowska

Po niemal 50 latach uciekła od małżeńskiego koszmaru. Dzisiaj pisze wiersze, piosenki, kocha i jest kochana

Prawdziwe życie Madonny. Powstanie film biograficzny o artystce

Autor: Iza Dorf

Reporter: Monika Nasternak

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Rodzaje i rola błonnika w diecie
Materiał promocyjny

Rodzaje i rola błonnika w diecie