Newsy

Rząd przyspiesza harmonogram szczepień. Osoby, które nie przyjęły preparatu w swoim terminie, trafią na koniec kolejki

x-news

Newsy

Rząd przyspiesza harmonogram szczepień. Osoby, które nie przyjęły preparatu w swoim terminie, trafią na koniec kolejki

x-news

Trzecia fala epidemii narasta. Jak ocenił Minister Zdrowia, sytuacja jest bardzo poważna. Liczba zachorowań dynamicznie rośnie, ostatniej doby badania potwierdziły zakażenie ponad 26,4 tys. osób. Rząd zdecydował o przyspieszeniu rejestracji na szczepienia przeciw COVID-19. Sprawdź, które roczniki będą się mogły zapisywać od poniedziałku.  

Koronawirus w Polsce - stan na 20 marca 2021 r. 

Ministerstwo zdrowia przekazało, że badania potwierdziły zakażenie koronawirusem u 26 405 osób, zmarło 349 zakażonych. W sobotę zebrał się Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego.

- Sytuacja jest bardzo poważna, dziś po raz kolejny mamy przekroczone 25 tys. zachorowań. Dynamika jest bardzo duża, to jest ten moment, w którym wszyscy musimy pójść po głęboką refleksję dotyczącą bezpieczeństwa naszego i naszych bliskich - powiedział szef resortu Niedzielski.  

Jak dodał, sytuacja epidemiczna w kraju jest związana z brytyjską odmianą koronawirusa. Przyznał, że szacuje się, iż tą mutacją zakażonych jest ok. 60-80 proc. osób, u których stwierdzono obecność koronawirusa. 

Stwierdził też, że w naszych rękach są trzy narzędzia, które mogą nas uchronić przed "czarnym scenariuszem" - szczepienia, obostrzenia oraz podstawowe zasady dotyczące bezpieczeństwa, czyli dezynfekcja, dystans i noszenie maseczek.

- Tylko naszą odpowiedzialnością możemy tę trzecią falę przełamać. Jeżeli będziemy nieodpowiedzialni, to będą się realizowały najgorsze scenariusze - ostrzegł Niedzielski. Odniósł się też do paniki związanej z doniesieniami o rzekomej szkodliwości szczepionki firmy AstraZeneca.

- Jestem oburzony publikacją jednego z dzienników. (...) Epidemii, którą mamy, nie może towarzyszyć skrajnie nieodpowiedzialne zachowanie epatujące lękiem - mówił minister Niedzielski.

Szczepienia przeciw COVID-19 - zmiana harmonogramu

Rząd przyspiesza rejestrację na szczepienia przeciw COVID-19.

- Podjęliśmy decyzję o przyspieszeniu rejestracji kolejnych grup wiekowych. W poniedziałek rozpoczynamy rejestrację seniorów, którzy urodzili się w roku 1955 i 1956. A już we wtorek rozpoczynamy rejestrację kolejnych pięciu roczników: osoby, które urodziły się między 1957 a 1961 rokiem będą mogły się rejestrować. Wszystkich gorąco do tego namawiamy, bo jest to kwestia bezpieczeństwa - apelował szef KPRM Michał Dworczyk. 

Jak zaznaczył, polski rząd nie uległ panice i nie zawiesił szczepień szczepionką AstryZeneki.

- Nie było żadnych przesłanek ze strony polskich lekarzy, polskich naukowców oraz instytucji zajmujących się bezpieczeństwem leków, żeby wstrzymać te szczepienia, dlatego podjęliśmy właśnie takie decyzje - mówił. Dodał, że ich słuszność potwierdził ostatni komunikat Europejskiej Agencji Leków.

Szczepionka AstraZeneca - obawy

Zapowiedział przy tym, że osoby, które nie zaszczepiły się w wyznaczonym terminie, spadają na koniec kolejki. Otrzymają szczepionkę dopiero wtedy, kiedy będzie jej na tyle dużo, by rząd nie musiał tworzyć kolejek. 

- Nie wiadomo jednak, kiedy to będzie, bo nie mamy jeszcze harmonogramów dostaw od firmy Pfizer - podkreślił minister Dworczyk.

- Mamy kilkaset tysięcy szczepionek, które leżą w punktach szczepień i które nie zostały wykorzystane, bo pacjenci się nie zjawili. Apelujemy do wszystkich, żeby kierować się wytycznymi lekarzy, naukowców i żeby się szczepić - im szybciej zaszczepimy jak największą część polskiej populacji, tym szybciej wrócimy do normalności - mówił szef KPRM.

Europejska Agencja Leków: Obecnie nie ma wskazań, że szczepienia preparatem AstraZeneca spowodowały zakrzepy krwi. Zobacz wideo:

x-news

Zobacz też:

Prof. Piekarska rekomenduje premierowi zamknięcie kościołów w okresie wielkanocnym. "Ludzie się tam zakażają"

"Daj znać, jak dotrzesz do domu". O co chodzi w akcji, która obiegła światowe media? Psycholożka: "Ten problem istnieje od dawna"

Powstaje pierwszy oddział ginekologii dziecięcej i dziewczęcej. W Polsce jest tylko 5 specjalistek w tej dziedzinie

Źródło: PAP |
Co sądzisz o tym artykule?
53
4
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0