Newsy

Pył znad Sahary już jest nad Polską. Jak wpłynie na pogodę podczas majówki?

burza piaskowa nad miastem

fot. NebraskaSC - Dale Kaminski/Getty Images

Newsy

Pył znad Sahary już jest nad Polską. Jak wpłynie na pogodę podczas majówki?

burza piaskowa nad miastem

fot. NebraskaSC - Dale Kaminski/Getty Images

Nad Polskę we wtorek napłyną z południa masy gorącego powietrza wypełnione pyłem znad Sahary - poinformował we wtorek IMGW. Napływ powietrza z południa będzie bardzo dynamiczny i spowoduje wystąpienie porywistego wiatru.

IMGW wysłało rano ostrzeżenie I stopnia o porywistym wietrze wiejącym w sześciu województwach. W Warszawie od rana wieje z prędkością od 35 do 45 km na godz., a w porywach do 80 km na godz.

Czytaj też: Seszele toną w plastiku...Studenci z Oksfordu ratują i sprzątają rajskie wyspy

IMGW wydał też komunikat informujący, że we wtorek do Polski dotrze pył znad Sahary. Komunikat przygotowano na podstawie prognoz Centrum Prognozowania Pyłu w Barcelonie (Barcelona Dust Forecast Center). Jak wyjaśnia IMGW, napływowi pyłu sprzyja cyrkulacja atmosferyczna: rozległy wyż nad Europą Wschodnią i rozległy niż nad Europą Zachodnią.

Wraz z pyłem z południa napłynie do Polski gorące powietrze zwrotnikowe. W środę termometry w kraju pokażą 24 st., w czwartek 25 st., a w piątek nawet 27 st. W nocy ze środy na czwartek i w kolejnych dniach lokalnie może spaść przelotny deszcz lub wystąpią burze.

Czytaj też: Malta. Tam słońce świeci 365 dni w roku

W sobotę nastąpi ochłodzenie. Wraz z przemieszczającym się frontem chłodnym z zachodu zacznie napływać chłodniejsze powietrze polarne morskie. Wymiana masy powietrza spowoduje koniec obecności pyłów saharyjskich nad Polską.

"Ponieważ jest to dość odległy termin, prognozy mogą się jeszcze zmienić, dlatego zachęcamy do śledzenia aktualnych prognoz synoptycznych na stronie pogodynka.pl" - zaznacza IMGW.

 (PAP)

Co sądzisz o tym artykule?
72
5
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0