Wyspy Seszele to miejsce, gdzie wyrażenie “raj na ziemi” nabiera zupełnie nowego znaczenia. Nigdzie indziej na kuli ziemskiej piasek nie jest aż tak biały, woda aż tak lazurowa, a palmy tak wysokie. Nie bez powodu Seszele nazywane są “wrotami do niebios”. Mimo to plaże prawie całkowicie pokryte są śmieciami wyniesionymi na brzeg przez prądy morskie...
Stojąc na rajskiej plaży na Seszelach można odnieść wrażenie, że jest to inny świat, że wpadliśmy do nory królika lub przeszliśmy szafą do zupełnie innej czasoprzestrzeni. Gorące powietrze wypełnia nam płuca, w nozdrza uderza zapach tropikalnych kwiatów, a stopy obmywa ciepła i spokojna woda. Stąd nie chce się wracać do “rzeczywistości”.
Co więcej, rząd na Seszelach ogranicza liczbę turystów, by zachować naturalny stan wyspy. Mimo to plaże prawie całkowicie pokryte są śmieciami wyniesionymi na brzeg przez prądy morskie. Plastik coraz częściej spożywają zamieszkałe na wyspach żółwie, a oplątane plastikiem ptaki, nie mogą jeść ani latać..
>>> Zobacz też: Anja Rubik: "Najważniejsze, by zaprzestać produkcji tzw. dziewiczego plastiku".
Studenci zoologii na Uniwersytecie w Oxfordzie, między innymi Polka Martyna Syposz, postanowili to zmienić. Przez pięć tygodni w pełnym słońcu zbierali śmieci. W ciągu dnia zbierają po kilkaset kilogramów śmieci! Jednak jednorazowe zebranie śmieci to tylko pozorny sukces. Odpady przypływają każdego dnia. Proces może odwrócić jedynie zmniejszenie ogólnej produkcji plastiku na świecie.
>>> Zobacz też: Śmieci w oceanach. Wkrótce będzie ich więcej niż ryb?
X-News
Seszele, klimat - kiedy jechać, by się nie rozczarować?
Seszele to państwo wyspiarskie, w którego skład wchodzi aż 115 wysp i wysepek. Gdzie leżą Seszele? Kraj położony jest na Oceanie Indyjskim, na wysokości Kenii i Somalii. Przedstawiające je zdjęcia zdobią pierwsze strony katalogów biur podróży. Niebieskie niebo, pełne słońce i rajskie plaże są tak kuszące, że aż wydają się być mało realistyczne. Tymczasem istnieją naprawdę. Jeśli planujesz swoją pierwszą podróż do tego ziemskiego raju i zastanawiasz się “ co warto o nim wiedzieć ”, swoją edukację rozpocznij od zapoznania się z panującym tam klimatem. Jeśli bowiem Twoje wyobrażenie na temat Seszeli ogranicza się do “wiecznie ładnej pogody”, po przyjeździe możesz się niemiło rozczarować. Archipelag Seszeli leży w strefie klimatu równikowego wilgotnego z odmianą monsunową. Temperatury wahają się tu między 25 °C a 30 °C przez cały rok. Pora deszczowa na Seszelach przypada na okres między październikiem a lutym. Pada wtedy prawie codziennie, ale jednak nie przez cały czas. Za najlepszą porę do odwiedzenia wysp uważa się miesiące wakacyjne (czerwiec - wrzesień). Temperatury są wtedy wysokie (ale nie najwyższe), za to pogoda dosyć wietrzna, co niweluje uczucie duszności.
>>> Zobacz też: Co to jest segregacja śmieci – pojemniki, ich kolory i oznaczenia.
Seszele, stolica i ciekawe miejsca - co warto zobaczyć?
Zaledwie 33 wyspy, wchodzące w skład archipelagu Seszeli, są zamieszkane przez ludzi. Największymi są Mahe, Praslin, Silhouette oraz La Digue. Co zwiedzać i co zobaczyć? Pierwszym przystankiem naszej przygody na rajskich wyspach może być leżąca na Mahe stolica Seszeli - Victoria. Mówi się o niej, że jest to najmniejsza stolica na świecie, choć i tak mieszka w niej 80% wszystkich obywateli całego archipelagu. Victoria była pierwszą siedzibą brytyjskiego rządu kolonialnego i do dziś na jej ulicach podziwiać można bogatą kolonialną zabudowę. To najlepsze miejsce, by poznać zwyczaje i życie codzienne tubylców. W tym celu warto wybrać się na lokalny targ, na którym zakupić możemy najlepsze owoce morza, regionalne wyroby oraz warzywa i owoce, o których istnieniu nawet nie wiedzieliśmy. Zwiedzanie wysp warto kontynuować w Parku Narodowym Praslin. Znajdujący się tam rezerwat przyrody Valle de Mai to kwintesencja naszego wyobrażenia na temat lasów tropikalnych. Spacer po gęstych zaroślach, między pięknymi wodospadami, egzotycznymi kwiatami i wysokimi palmami sprawi, że poczujemy się niczym Robinson Crusoe. Dolina Mai wraz z porastającym ją lasem wpisane są na światową listę UNESCO. Jeśli pragniemy zaś obcowania z dziką naturą, a przede wszystkim z egzotycznymi zwierzętami, nasze nogi powinny powędrować na wyspę Curieuse. Miejsce to zasłynęło bowiem z dużej ilości… żółwi morskich.
>> > Zobacz też: Szczoteczka bambusowa – alternatywa dla plastiku.
Seszele - rajskie atrakcje turystyczne
Turystów podzielić można na dwie grupy - jedna kocha leniuchowanie na plaży, druga woli górskie wędrówki i aktywne spędzanie czasu. Seszele oczywiście bez wątpienia skradną serca miłośnikom plażowania, ale i Ci, którzy na co dzień wolą góry morza, wyjadą z wysp z nową podróżniczą miłością. Magia tego miejsca przyciąga i rozkochuje w sobie każdego. Seszele to jednak nie tylko plaże i leniwe wygrzewanie się na słońcu. Największą atrakcją turystyczną wysp jest nurkowanie. Wody Oceanu Indyjskiego bogate są w barwne faunę i florę. Podczas nurkowania możemy podziwiać tam nie tylko wspaniałe koralowce i rozmaite gatunki ryb, ale i dobrze zachowane wraki statków, które tworzą niepowtarzalny podwodny krajobraz. Spokojne seszelskie wody to również raj dla pasjonatów różnorodnych sportów wodnych. Najpopularniejszym z nich jest kajakarstwo. Kajaki do wynajęcia znajdziemy tam prawie w każdym hotelu. Oprócz plażowania i aktywnego spędzania czasu na Seszelach znajdziemy jeszcze jedną, wyjątkową atrakcję - lot helikopterem ponad wyspami. Jest to rozrywka dosyć kosztowna, ale warta każdej rupii seszelskiej.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN