Pustynia Gobi – położenie, geneza, ciekawostki

Pustynia Gobi
Fot. Getty Images

Pustynia Gobi jest jedną z największych pustyń świata i największą w Azji. Leży na pograniczu Chin i Mongolii, a jej powierzchnia wynosi około 2 mln km2. Pustynia jest zróżnicowana pod względem krajobrazu – tylko 5% jej powierzchni pokrywają wydmy z piasku. Pozostałe obszary są skaliste, żwirowo-kamieniste i wyżynne. Nie brak tu również stepów i półpustyń. Pustynia Gobi wciąż się powiększa, zajmując coraz większe obszary.

Zobacz też: Grecka wyspa Lefkada – najciekawsze miejsca, plaże. Czy warto ją odwiedzić? >>>

Nazwa Gobi pochodzi od mongolskiego słowa „Govi”, które oznacza półpustynię. Pustynia Gobi nazywana jest także zimną pustynią, ponieważ występują tam spore różnice temperatur w ciągu dnia. Wbrew obiegowej opinii, iż na obszarach pustynnych nie pada śnieg, na Pustyni Gobi zdarzają się takie opady. Charakterystyczne dla tego regionu są także zimne i porywiste wiatry (do 120 km/h). Pustynia Gobi jest domem dla hodowców wielbłądów.

Pustynia Gobi – ciekawostki

Pustynia Gobi jest obszarem, który wciąż się powiększa. Wpływ na to zjawisko ma kilka czynników, głównie zaś działalność człowieka, który wypasa bydło i zużywa w nadmiarze wodę. Pustynia rozprzestrzenia się w kierunku obszaru Chin, dlatego władze tego kraju podejmują próby zatrzymania ekspansji Gobi. Powstał projekt budowy tzw. Zielonego Muru Chińskiego, czyli pasa lasów, które mają odgrodzić pustynię od Chin. Inne ciekawostki na temat pustyni Gobi dotyczą informacji na temat znalezisk z tamtejszego regionu. Źródła notują głównie znaleziska paleontologiczne, takie jak szkielety dinozaurów czy pierwotnych ssaków, a także jaja dinozaurów. Ciekawą informacją na temat pustyni Gobi może być fakt, że na jej terenie powstają winnice. Zajmują one powierzchnię 250 ha, 100 m od pustynnych wydm. Co ciekawe, produkcja wina odbywa się tak sprawnie, że powstały już trzy szczepy: Merlot, Cabernet Sauvignon i Cabernet Gernischt. Na terenie Gobi znajduje się także chiński kosmodrom, a także baza kosmiczna i baza lotnictwa, gdzie prowadzone są doświadczenia technologiczne.Grecka wyspa Lefkada – najciekawsze miejsca, plaże. Czy warto ją odwiedzić?

Gdzie jest pustynia Gobi?

Pustynia Gobi nazywana jest „nieskończonym morzem”. Obszar, który zajmuje pustynia, jest odgrodzony od północy szczytami Ałtaju, a od południowego-zachodu przez Wyżynę Tybetańską. Gobi sąsiaduje również z górami Tien-Shan, Nan-Shan, pasmem Clinling oraz Wielkim Chinganem. Położenie pustyni Gobi, choć określa się ją mianem „chińskiej pustyni”, obejmuje tereny zarówno Chin, jak i Mongolii. Jest ona pustynią kontynentalną, a jej większa część leży na wysokości 900–1120 m n.p.m. Charakterystyczne dla Gobi jest zróżnicowane ukształtowanie terenu. Występują tam suche stepy, półpustynie, mniejsze pustynie, gdzieniegdzie rozdzielone pasmami gór. Brak jest tu stałych rzek, natomiast pojawiają się koryta rzek okresowych, które nazywa się sajrami. Mongolska Pustynia Gobi jest bardzo często odwiedzana przez turystów udających się do tego kraju. W południowej części znajduje się miasto Dalanzadgad. W mongolskiej części pustyni znajduje się Park Narodowy Gurwan Saichan, a w nim tzw. Dolina Orłów, czyli Yolyn Am (we wschodniej części gór). Można w nim spotkać kilka charakterystycznych dla tego regionu zwierząt, takich jak: jaki, szczekuszki, kozy górskie i dzikie owce. Od marca do lipca Yolyn Am jest pokryte lodem.

Zobacz też: Czy dziobak australijski jest zwierzęciem jadowitym? >>> 

Jak powstała pustynia Gobi?

Wpływ na tworzenie się pustynnego terenu miało kilka czynników, z których najważniejsze to:

  •  bardzo duże różnice temperatur, które w zimie spadają nawet do –40℃, a latem rosną do +45℃,
  •  duże wahania temperatur w ciągu doby,
  •  występowanie nieznacznych opadów atmosferycznych, spowodowanych bliskością gór, a także sporą odległością od oceanów; średnia roczna suma opadów dla Pustyni Gobi wynosi 50–200 mm,
  •  silne wiatry, które powodują niszczenie skał.

Z badań polskich badaczy wynika, że niegdyś na terenie pustyni panowały warunki bardziej korzystne do życia. Archeolodzy odkryli ślady po dawnych mieszkańcach, którzy zakładali obozowiska nad istniejącymi wtedy jeziorami. Badania potwierdzają również, że teren zamieszkiwały różne gatunki zwierząt. Dziś na pustyni Gobi pomieszkują nieliczne rodziny koczownicze .

Pustynia Gobi – co jeszcze warto wiedzieć?

Pustynię Gobi zamieszkują nieliczne gatunki zwierząt, takie jak pantera śnieżna, baktrian, kułan, a także koń Przewalskiego. Nie ma pewności, czy obecnie koń Przewalskiego występuje na Gobi w stanie dzikim, ale znajduje się tu hodowla, której celem jest przywrócenie koni ich naturalnemu środowisku.

Zobacz też: Bukareszt – atrakcje ukryte pod wytworami socrealizmu >>> 

W miejscu, gdzie obecnie rozciąga się azjatycka pustynia, 200 mln lat temu znajdowało się morze śródlądowe i panował klimat idealny dla rozwoju dinozaurów. Z tego powodu pustynia Gobi jest dziś miejscem, gdzie paleontolodzy mogą dokonywać niecodziennych odkryć.

podziel się:

Pozostałe wiadomości