Styl Życia

Proboszcz robi na drutach skarpetki, by zarobić na remont kościoła. "Chciałem dać coś od siebie"

Styl Życia

Proboszcz robi na drutach skarpetki, by zarobić na remont kościoła. "Chciałem dać coś od siebie"

Ks. Marcin Chudzik, proboszcz parafii św. Antoniego Padewskiego w Gnojnie zbiera pieniądze na wyremontowanie kościoła. Nie siedzi jednak z założonymi rękami, czekając na datki, a wręcz przeciwnie - robi na drutach, by zarobić na ten cel.

Michał Nobis wybrał się do parafii w Gnojnie, by dowiedzieć się, jak księdzu idzie robienie na drutach oraz ile skarpet musi jeszcze wydziergać, by zebrać na remont kościoła. 

- Kiedy w programie telewizyjnym coś się "wysypie", mówi się, że reporter musi "szyć", ale dzisiaj dowiedziałem się, że jest tak samo w języku kościelnym. Przynajmniej w parafii św. Antoniego w Gnojnie. Ksiądz Marcin Chudzik od 4 latach dzierga skarpety – rozpoczął dziennikarz.

Ksiądz zbiera na remont kościoła

Gdy ks. Marcin Chudzik przybył do parafii w Gnojnie, zastał dwa zabytkowe kościoły: jeden drewniany, a drugi murowany, które potrzebowały remontu.

- Staraliśmy się o różne środki, jednak przy każdych potrzebny jest wkład własny. Parafianie składali datki – jedni mniejsze, drudzy większe, a ja chciałem dać coś od siebie. Padło na skarpetki, ponieważ moi dawni parafianie wiedzieli, że mam coś wspólnego z drutami, więc ofiarowali mi cały samochód włóczki – wyjaśnił ks. Marcin Chudzik.

Proboszcz podkreślił, że gdy był młody, swetry były towarem trudno dostępnym, więc jego rodzina dziergała je w domu. – Robiła mama, babcia, więc ja patrząc na to, sam się uczyłem.  W podstawówce również się tego uczyłem na zajęciach technicznych. – oznajmił. Z kolei dzierganie skarpet dopracował do perfekcji, oglądając filmiki w internecie.

Aukcja skarpetek

Ksiądz wykorzystał więc swoje doświadczenie i wpadł na pomysł, by dziergać skarpety, które następnie wystawia na aukcji. 

- W tym roku poszły już dwie pary po 500 zł – przyznał z dumą kapłan.

Dodał też, by skończyć remont zewnętrznej strony kościoła, brakuje jeszcze 60 tys. złotych. Później przyjdzie czas na wnętrze 280-letniej świątyni. W praktyce oznacza to, że ksiądz musi wydziergać jeszcze wiele par skarpet...

Aukcja "Zbiórka dla Jana" dostępna jest na Facebooku. 

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz też:

Sztuka Wschodu na Wawelu. "To najbogatsza kolekcja tkanin tureckich, poza Turcją, w całej Europie"

Miłość sprawia, że wszystko jest możliwe. Paulina została matką, choć cierpi na zanik mięśni

Niezwykłe kolędowanie. Dunajnicy śpiewają pod oknami

Reporter: Michał Nobis
Co sądzisz o tym artykule?
59
5
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0