Newsy

Podwyżki w 2021 roku. Co podrożeje, a za co zapłacimy mniej?

Koronawirus sklep kontrole maski

conceptual,fashion,advertising/Getty Images

Newsy

Podwyżki w 2021 roku. Co podrożeje, a za co zapłacimy mniej?

Koronawirus sklep kontrole maski

conceptual,fashion,advertising/Getty Images

Zbliża się nowy rok, a wraz z nim nowe ceny. Jedne produkty i usługi podrożeją, na innych będziemy mogli nieco zaoszczędzić. Czego możemy się spodziewać?

Produkty spożywcze

W poprzednich dwóch latach wzrost cen żywności sięgał ponad 5 proc. W tym roku nie będzie aż tak duży, ale będzie.

- Największą dynamikę wzrostu będziemy obserwować w przypadku pieczywa i produktów zbożowych (…). To konsekwencja wyższych cen zbóż oraz pozasurowcowych kosztów produkcji, energii i wynagrodzeń – powiedział w rozmowie z TVN24 Biznes, analityk sektora Food&Agri w Banku BNP Paribas Paweł Wyrzykowski.

Prezydent Andrzej Duda pod koniec sierpnia tego roku podpisał ustawę wprowadzającą opłatę cukrową i od tak zwanych małpek.

- Ma ona część stałą i zmienną. Opłata stała to 50 gr za litr napoju z dodatkiem cukru lub substancji słodzącej, dodatek 10 gr za litr napoju z dodatkiem substancji aktywnej (kofeina lub tauryna), opłata zmienna to 5 gr za każdy gram cukru powyżej 5 gram/100 ml w przeliczeniu na litr napoju – czytamy na tvn24.pl.

Mamy także dobrą informację. Niektóre produkty w nadchodzącym roku będą tańsze. Mięso wieprzowe, jabłka, cebula i ziemniaki to produkty, na których oszczędzimy.

Opłaty za prąd, śmieci i telewizję

W grudniu 2020 r., Urząd Regulacji Energetyki poinformował, że gospodarstwa domowe, korzystające z taryf Enei, PGE Obrót, Energi Obrót oraz Taurona zapłacą więcej za energię elektryczną. Będzie to wzrost cen o kolejno: 3,5 proc., 3,6 proc., 3,6 proc. i 3,55 proc.

Wpływ na podwyższenie taryf za prąd bez wątpienia będzie miała opłata mocowa, która wejdzie w życie na początku 2021 roku. Na jakiej zasadzie będzie obliczana? Gospodarstwa domowe zapłacą miesięcznie:

  • 2,30 zł przy zużyciu mniejszym niż 500 kWh rocznie,
  • 5,51 zł przy zużyciu od 500 kWh do 1200 kWh rocznie,
  • 9,19 zł przy zużyciu powyżej 1200 kWh do 2800 kWh,
  • 12,87 zł przy zużyciu powyżej 2800 kWh.

Niestety na tych podwyżkach nie koniec. W przyszłym roku podrożeją także opłaty za wywóz śmieci.

– Szacujemy, że wzrost opłaty śmieciowej może sięgnąć średnio 40 proc. – ocenił Rafał Benecki, główny ekonomista ING Banku Śląskiego, w rozmowie z "Rzeczpospolitą".

2021 rok to także podwyższenie opłaty za używanie odbiorników radiofonicznych oraz telewizyjnych. Abonament RTV za korzystanie z telewizji wyniesie 24,50 zł miesięcznie – to o 1,80 zł więcej niż w ubiegłym roku. Opłata za używanie odbiornika radiofonicznego – wyniesie 7,50 zł, do tej pory było to 7 zł. 

Jak obniżyć rachunki za prąd? Zobacz wideo:

Dzień Dobry TVN

Zobacz też:

Od nowego roku więcej zapłacimy za prąd. Co zrobić, aby zmniejszyć nasze rachunki?

Emerytura minimalna będzie wyższa. Ile wyniesie świadczenie? 

Trudna rozmowa z szefem – jak się dobrze przygotować? 

Źródło: tvn24.pl |
Co sądzisz o tym artykule?
67
6
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0