Newsy

Emerytura minimalna będzie wyższa. Ile wyniesie świadczenie? 

Emerytury z OFE do IKE

fot. Getty Images/Hero Images

Newsy

Emerytura minimalna będzie wyższa. Ile wyniesie świadczenie? 

Emerytury z OFE do IKE

fot. Getty Images/Hero Images

W przyszłym roku na konta seniorów wpłynie więcej pieniędzy. W 2021 r. wszystkie emerytury i renty będą wyższe o co najmniej 50 zł brutto. Rząd proponuje nowe zasady waloryzacji świadczeń. 

Emerytura minimalna 2021

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów zamieszczono przygotowane przez MRiPS założenia projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Podkreślono w nich, że - mimo wprowadzonych zmian idących w kierunku poprawy sytuacji osób pobierających najniższe świadczenia emerytalno-rentowe - ich wysokość wciąż uznawana jest za niewystarczającą w odniesieniu do kosztów utrzymania.

Dlatego rząd proponuje, aby w 2021 r., podobnie jak w poprzednich latach, zmodyfikować obecnie obowiązujące zasady waloryzacji. Zgodnie z propozycją wszystkie emerytury i renty w 2021 r. wzrosną o ustawowy wskaźnik waloryzacji, z gwarantowaną kwotą podwyżki 50 zł. 

Najniższe emerytury, renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renty rodzinne i renty socjalne mają być podniesione do 1250 zł, a renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy – do 937,50 zł.

Dodatkowo – jak czytamy w wykazie prac rządu – wprowadza się przepis na wypadek, gdyby okazało się, że rzeczywisty wskaźnik waloryzacji świadczeń emerytalno-rentowych (który znany będzie dopiero w lutym 2021 r.) będzie wyższy od wskaźnika 104,16 proc. zapewniającego kwotę podwyżki waloryzacyjnej na poziomie 50 zł w odniesieniu do najniższych świadczeń.

W takim przypadku waloryzacji świadczeń w 2021 r. dokona się rzeczywistym wskaźnikiem waloryzacji, określonym w art. 89 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych

– wskazano w dokumencie. 

Waloryzacja emerytur 2021

Emerytury i renty podlegają corocznie waloryzacji od 1 marca. Polega ona na pomnożeniu kwoty świadczenia i podstawy jego wymiaru przez wskaźnik waloryzacji. W 2020 r. wskaźnik ten wyniósł 103,56 proc. 

Od marca tego roku najniższe emerytury, renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renty rodzinne i renty socjalne wzrosły do 1200 zł brutto, a renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy – do 900 zł brutto.

Wskaźnik waloryzacji to średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w poprzednim roku kalendarzowym zwiększony o co najmniej 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku.

Naomi Campbell nie cierpi słowa „emerytura”. Modelka skończyła 50 lat i nie zwalnia tempa. Obejrzyj materiał:

x-news 

Zobacz też:

Ma 70 lat i jest najstarszym, dyplomowanym DJ-em w Polsce. „Inspiruję innych”

Sekret zdrowia 73-letniego Pana Marka? 400 brzuszków dziennie

Emeryt zjadł w sklepie czekoladkę za 40 groszy. Sąd skazał go na prace społeczne

Źródło: PAP |
Co sądzisz o tym artykule?
91
10
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
1
01.01.2021
Ulka
A i dobrze. Komu dać jak nie emerytom. Oni to już zbytnio na dodatkowe profity zarobkowe liczyć nie mogą. Na ppk tez sie nie załapali, bo to okazja na oszczednosci do emerytury dla obecnych pracujących. Kiedys ludzie nie mysleli o przyszlosci jak teraz - żyło sie po prostu chwilą. A teraz jak wiadomo bez własnego dodatkowego przyoszczedzonego grosza raczej trudno będzie sie utrzymać. Zwłaszcza ze przeciez wszystko idzie w górę