Newsy

Emerytura minimalna będzie wyższa. Ile wyniesie świadczenie? 

Emerytury z OFE do IKE

fot. Getty Images/Hero Images

Newsy

Emerytura minimalna będzie wyższa. Ile wyniesie świadczenie? 

Emerytury z OFE do IKE

fot. Getty Images/Hero Images

Dobra wiadomość dla emerytów. W przyszłym roku na ich konta wpłynie więcej pieniędzy, jako że wzrośnie minimalna emerytura. Jak zapowiedział wiceminister rodziny, świadczenie będzie większe o 50 zł i wyniesie 1250 zł brutto.

Emerytura minimalna 2022

W przyszłym roku minimalna emerytura wzrośnie o 50 zł i wyniesie 1250 zł brutto - powiedział w "Super Expressie" wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed.

Chcemy, żeby najniższe emerytury, tak jak do tej pory, wzrastały. Szczególnie najbiedniejszym seniorom trzeba pomagać i robimy to konsekwentnie. W tym roku podnieśliśmy minimalną emeryturę do 1200 zł, a w przyszłym będzie to już 1250 zł

- poinformował wiceminister Szwed w rozmowie z gazetą.

Chciałoby się oczywiście więcej, ale możliwości budżetowe są, jakie są

- dodał wiceszef resortu rodziny, pracy i polityki społecznej.

Jak przypomina "SE", w maju 2021 seniorzy otrzymają trzynastą emeryturę w wysokości emerytury minimalnej - 1250 zł brutto. W Sejmie trwają też prace nad ustawą, która pozwoli wypłacić w listopadzie 2021 r. czternaste emerytury. Całą czternastkę - pisze gazeta - dostaną osoby z emeryturą do 2400 zł brutto. Przy wyższych emeryturach świadczenie będzie odpowiednio mniejsze, według zasady "złotówka za złotówkę".

Waloryzacja emerytur 2021

Według opublikowanego na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji projektu rozporządzenia emerytury wzrosną w 2021 roku o 3,84 procent. Koszt waloryzacji to 9,6 miliarda złotych.

To oznaczałoby, że przy emeryturze 1300 zł brutto podwyżka wyniesie 49,92 zł. Emerytura w wysokości 1400 zł zostanie podwyższona o 53,76 zł, emerytura w wysokości 1500 zł - o 57,6 zł, w wysokości 2000 zł - o 76,8 zł, a w wysokości 3000 zł - o 115,2 zł.

Emerytury i renty podlegają corocznie waloryzacji od 1 marca. Polega ona na pomnożeniu kwoty świadczenia i podstawy jego wymiaru przez wskaźnik waloryzacji.

Wskaźnik waloryzacji to średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych dla gospodarstw domowych emerytów i rencistów w poprzednim roku kalendarzowym zwiększony o co najmniej 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku.

Naomi Campbell nie cierpi słowa „emerytura”. Modelka skończyła 50 lat i nie zwalnia tempa. Obejrzyj materiał:

x-news 

Zobacz też:

Ma 70 lat i jest najstarszym, dyplomowanym DJ-em w Polsce. „Inspiruję innych”

Sekret zdrowia 73-letniego Pana Marka? 400 brzuszków dziennie

Emeryt zjadł w sklepie czekoladkę za 40 groszy. Sąd skazał go na prace społeczne

Źródło: PAP |
Co sądzisz o tym artykule?
91
10
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0