Newsy

PIT 2020. Jakie zmiany zostały wprowadzone w rozliczeniach rocznych?

Getty Images/krisanapong detraphiphat

Newsy

PIT 2020. Jakie zmiany zostały wprowadzone w rozliczeniach rocznych?

Getty Images/krisanapong detraphiphat

PIT 2020 - co nas czeka w tym roku? Będziemy mogli skorzystać z rozszerzonych funkcji programu Twój e-PIT, zmiany dotyczą również stawki podatku dochodowego - niektórzy podatnicy zyskają nawet kilkaset złotych. Zobacz, czego jeszcze możesz się spodziewać podczas tegorocznych rozliczeń. 

Do kiedy złożyć PIT za rok 2019?

Przypominamy, że na rozliczenie PIT-u macie czas do 30 kwietnia. Co się stanie w przypadku, kiedy zapomnicie wypełnić zeznanie podatkowe? Na szczęście nic. Urząd Skarbowy zrobi to za Was. Działo się tak w poprzednim roku, a w roku bieżącym różnica jest taka, że obejmie to aż cztery zeznania (PIT – 28, PIT – 36 PIT – 37, PIT – 38), a nie tylko dwa.

PIT 2020 – zmiany w rozliczaniu podatków za 2019 

Bieżący rok będzie pierwszym, w którym niższa stawka podatku dochodowego od osób fizycznych, obniżona z 18 proc. do 17 proc. (obniżka o 1 proc. nastąpiła z dniem 01.10.2019), działa cały rok. Jest to świetna informacja dla osób z rocznym dochodem nieprzekraczającym 85.528 zł, ponieważ zyskają oni dodatkowe kilkaset złotych. Osoby zarabiające powyżej podanej kwoty obowiązuje wyższa zaliczka pobierana przez pracodawcę, wynosząca bez zmian 32 proc.

Podatkowa sytuacja studentów i osób do 26 roku życia 

Cieszyć się mogą również absolwenci szkół średnich i uczelni do 26 roku życia, którzy podejmą pracę. Zgodnie z zasadami PIT 0, jeżeli nie przekroczą dochodu 85.528 zł, będą zwolnieni z podatku dochodowego. Limit ten będzie miał zastosowanie do przychodów uzyskanych od dnia 1 stycznia 2020 roku, czyli do rozliczenia podatkowego w roku 2021.

Urząd Skarbowy może rozliczyć za Ciebie PIT

Warto pamiętać o dostępnej usłudze „Twój e-PIT”, w której zeznanie podatkowe przygotuje za Was Krajowa Administracja Skarbowa. Skarbówka może dokonać rozliczenia bez Waszej ingerencji, poprzez przesłanie przez pracodawcę PIT-11 z informacją o dochodach w 2019 zarówno Wam, jak i Krajowej Administracji Skarbowej. Jest to zdecydowanie idealna opcja dla osób, które nie lubią tracić nerwów przy stercie papierów.

Plus wypełnienia PIT-u przez skarbówkę? W przypadku wyjścia nadpłaty w rozliczeniach, w ciągu 45 dni nastąpi zwrot pieniędzy dla Was. Czyli szybciej niż normalnie.

Ostatnia kwestia to 1 proc. podatku dla organizacji pożytku publicznego. Jeżeli nie zmieniliście decyzji od ubiegłego roku, Krajowa Administracja Skarbowa Wasz procent przekaże organizacji, którą wpisaliście w poprzednim rozliczeniu. 

PIT 2020

Swój PIT możecie sprawdzić na stronie internetowej Ministerstwa Finansów www.podatki.gov.plTam możecie również wprowadzać wszelkie zmiany do dnia 30 kwietnia.

Zobacz też:

Co sądzisz o tym artykule?
48
5
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0