Filip Ślipaczek ma trzy paszporty - polski, irlandzki i angielski. Najbardziej dumny jest z tego pierwszego, a Brytyjczykiem czuje się głównie wtedy, gdy musi płacić podatki.
Mężczyzna urodził się w Winchester, w hrabstwa Hampshire. Jego rodzice nie byli majętni, mama pracowała jako sprzątaczka, a ojciec był kucharzem w lokalnym szpitalu. Synowi wpajali, że powinien być dumny ze swojego pochodzenia. Zachęcali go również do nauki i zdobywania wiedzy.
Mój ojciec mawiał, że jeżeli jeden Anglik dostawał dyplom, to Polak musi otrzymać go dziesięć
- wspomina Ślipaczek.
Prześladowania na tle rasistowskim
W dzieciństwie nie miał łatwo, ponieważ Hampshire uznawane było za niezwykle rasistowskie miasto. Dla wielu jego mieszkańców Filip był dzieckiem emigrantów i z tego powodu był prześladowany.
Codziennie bito mnie w szkole, strzelano do mnie z wiatrówki, leciały na mnie cegły. To trwało aż do kiedy byłem nastolatkiem
- powiedział.
Do tej pory nie może zrozumieć złowrogiego zachowania mieszkańców Hampshire, ponieważ jego ojciec walczył o Wielką Brytanię i był weteranem spod Monte Casino.
Prześladowania, jakich doświadczył w dzieciństwie sprawiły, że stał się silniejszy i jest niezwykle otwarty względem różnych kultur.
Wyznaję zasadę: kiedy zatniemy się w palec, nasza krew ma ten sam kolor
- powiedział.
Miłość do mody
Mężczyzna od zawsze lubił modę. Markowe ubrania to jego sposób na zrobienie dobrego wrażenia u osób, z którymi spotyka się pierwszy raz. Strojów ma tak dużo, że w domu musiał przeznaczyć na nie nawet jeden z pokojów. Gdyby wszystkie ubrania chciał sprzedać, to zarobiłby na nich około 35 tysięcy funtów.
Dom i biznes w Londynie
Obecnie mężczyzna mieszka w Londynie, w 118-letnim domu, zbudowanym w stylu edwardiańskim. Ma dwóch synów, z którymi prowadzi firmę księgową Filip Slipaczek Chartered Financial Planner.
Tata jest ekscentryczny, zwariowany, ale pod tym wszystkim kryje się życzliwość, wspaniały rodzic i biznesmen
- powiedzieli zgodnie Max i Alex Ślipaczek.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player
>>> Zobacz także:
- Edward Brooke-Hitching. Człowiek, który zna tajemnice map i atlasów świata
- Księżna Sarah Ferguson: Polacy okazali mi serce [WYWIAD]
- Barbara Kaczmarowska-Hamilton. Nieoficjalna portrecistka brytyjskiej rodziny królewskiej
Autor: Iza Dorf