Ostatni moment na złożenie wniosku o dodatek solidarnościowy. Jak i gdzie to zrobić?

wypełnianie wniosku
thianchai sitthikongsak/Getty Images
Do 31 sierpnia można jeszcze składać wnioski o dodatek solidarnościowy. To forma wsparcia dla osób, które straciły pracę przez COVID-19 lub których umowa o pracę nie została przedłużona. Kwota wynosi 1400 złotych miesięcznie.

Dodatek solidarnościowy – czy jest i komu przysługuje

Dodatek solidarnościowy to krótkoterminowa forma wsparcia dla osób zwolnionych po 15 marca 2020 r. oraz pracowników, których umowa wskutek pandemii nie została przedłużona. Świadczenie to kwota 1400 zł miesięczne. Co zrobić, aby otrzymać wsparcie? Do 31 sierpnia należy złożyć wniosek.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że o dodatek solidarnościowy można wnioskować do 31 sierpnia. "ZUS wypłacił już 271 mln zł z tytułu dodatku solidarnościowego

– informuje prezes Zakładu prof. Gertruda Uścińska.

Warunkiem otrzymania dodatku solidarnościowego jest podleganie ubezpieczeniom społecznym z tytułu umowy o pracę przez łączny okres co najmniej 60 dni w 2020 r. Świadczenie przysługuje również osobom bezrobotnym, czyli już zarejestrowanym w urzędzie pracy. Otrzymanie dodatku solidarnościowego oznacza zawieszenie wypłaty zasiłku dla bezrobotnych oraz stypendium na szkolenia lub podnoszenie kwalifikacji.

Za osobę pobierającą dodatek solidarnościowy opłaca się składki emerytalną i rentową, a także składkę zdrowotną. Płatnikiem składek na te ubezpieczenia jest ZUS. Nalicza je od kwoty dodatku solidarnościowego. Jednak składki nie pomniejszają wypłaty, ponieważ są finansowane z budżetu państwa.

Jak składać wniosek i kiedy następuje pierwsza wypłata?

O świadczenie można wnioskować wyłącznie drogą elektroniczną, logując się na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Wnioskodawcy, którzy ni mają jeszcze konta na profilu PUE ZUS, mogą go założyć w oddziale Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Ponadto podczas składania wniosku, dokument należy podpisać kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym, podpisem osobistym (e-dowód) lub profilem PUE. Uwaga, wnioski bez podpisu nie zostaną rozpatrzone pozytywnie.

Kiedy nasz wniosek zostanie rozpatrzony i otrzymamy pieniądze?

Wypłata świadczenia następuje w ciągu kilku dni od złożenia wniosku. Z naszych danych wynika, że częściej o środki wnioskują kobiety – 58 proc. Pod względem wieku największa liczba wniosków – ok. 32 proc. – pochodzi od osób między 26. a 35. rokiem życia

– informuje prof. Gertruda Uścińska.

Zobacz także:

Poznaj rodzinę, która od pokoleń hoduje pszczoły. "One uczą spokoju i pokory"

Nie żyje profesor Maria Janion. Wybitna humanistka i krytyczka literacka miała 93 lata

Znany dziennikarz pożegnał swoją mamę: "Zawsze, gdy nadchodziła rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego, Jej serce drżało"

Widzimy się w Dzień Dobry Wakacje! Na program zapraszamy w każdą sobotę i niedzielę od 9:00.

Autor: Nastazja Bloch

Źródło: PAP

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!