Porady

ZUS udostępnił wniosek o postojowe. Zobacz, jak go złożyć 

wypełnianie wniosku

thianchai sitthikongsak/Getty Images

Porady

ZUS udostępnił wniosek o postojowe. Zobacz, jak go złożyć 

wypełnianie wniosku

thianchai sitthikongsak/Getty Images

Osoby, które pracują na umowę-zlecenie, mogą wystąpić o postojowe. Wniosek o świadczenie został uruchomiony na Platformie Usług Elektronicznych (PUE). Dokument można przekazać do ZUS wyłącznie elektronicznie. Sprawdź, jak to zrobić i kto może z niego skorzystać. 

Wniosek o postojowe z ZUS - jak złożyć

Na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS udostępniony został wniosek o świadczenie postojowe dla osób, którym zleceniodawca odmówi jego złożenia. Dokument można przekazać do ZUS wyłącznie elektronicznie.

Wnioski elektroniczne pozwalają uniknąć błędów, są automatycznie wypełniane danymi osoby, która je składa. System pilnuje, aby niezbędne informacje zostały wypełnione. Nie pozwala na przekazanie błędnego formalnie lub niekompletnego wniosku

– tłumaczy rzecznik ZUS Paweł Żebrowski. Wniosek ten jest oznaczony symbolem RSP-CZ.

W tarczy 4.0 zostały uchwalone zmiany, które wskazują, jakie warunki muszą być spełnione, aby zleceniobiorca (także osoba wykonująca umowę agencyjną, inną umowę o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia) mógł sam złożyć wniosek o świadczenie postojowe, tj. bez pośrednictwa zleceniodawcy. Wnioski mogą być składane przez zleceniodawców od 24 lipca br.

Postojowe na umowie - zlecenie

Aby starać się o postojowe, należy spełnić warunki wskazane w ustawie:

  • umowa zlecenie musi być zawarta przed 1 kwietnia 2020 r.
  • umowa nie może dojść do skutku lub nastąpiło ograniczenie jej wykonywania z powodu przestoju w prowadzeniu działalności zleceniodawcy w następstwie COVID–19.

Ważnym warunkiem jest także to, aby przychód z umowy w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym w miesiącu poprzedzającym złożenie wniosku, nie był wyższy od 300 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału (to jest dla wniosków składanych w lipcu i w sierpniu od kwoty 15 994,41 zł).

W przypadku zleceniobiorców nie mogą oni podlegać ubezpieczeniom społecznym z innego tytułu. 

Czyli np. jeśli ktoś ma gdzieś jedną czwartą etatu i wykonywał umowę zlecenie, to w tej sytuacji nie można liczyć na postojowe

– wyjaśnia Paweł Żebrowski.

Przepisy nie przewidują możliwości składania wniosków za okres wstecz. W tej sytuacji nie można składać wniosku o postojowe, uwzględniającego przychody w kwietniu czy w maju. Gdy wniosek będzie składany w lipcu, to powinien w nim być wykazany przychód zleceniobiorcy z wykonywania umowy, osiągnięty w czerwcu, a gdy będzie składany w sierpniu – to z lipca.

ZUS wypłacił 2,3 mln świadczeń postojowych dla przedsiębiorców i zleceniobiorców na kwotę 4,4 mld zł. Zakład zrealizował 100 proc. wniosków o pierwszą wypłatę i 94 proc. wniosków o kolejną wypłatę. Łączne wsparcie udzielone przez ZUS świadczeniobiorcom i przedsiębiorstwom w związku z epidemią wynosi 21 mld zł.

W samych województwie małopolskim ZUS wypłacił świadczenia postojowe dla ponad 67 tys. osób. Obejrzyj materiał:

x-news 

Zobacz też:

Podwyżka płacy minimalnej. Jaką kwotę proponuje rząd?

Wyniki egzaminu ósmoklasisty. MEN podał termin i miejsce ich ogłoszenia

Jak będzie wyglądała nauka po wakacjach? Ministerstwo edukacji przygotowuje zasady

Widzimy się w Dzień Dobry Wakacje! Na program zapraszamy w każdą sobotę i niedzielę od 9:00.

Dzień Dobry Wakacje

Źródło: PAP |
Co sądzisz o tym artykule?
50
6
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0