Policja ostrzega przed oszustwem "na amerykańskiego biznesmena". Kobieta przekazała ponad 120 tys. zł

Przekazanie pieniędzy
Pawel_B/Getty Images
Źródło: iStockphoto

58-letnia kobieta uwierzyła w zapewnienia mężczyzny poznanego na portalu randkowym, że jest amerykańskim biznesmenem. Mieszkanka Lublina przelała mu ponad 120 tys. zł. Sprawą zajęła się policja.

Poznany przez kobietę mężczyzna miał być biznesmenem i potrzebować pieniędzy na transport 3,5 tony złota przez granicę. Policja w tej sprawie zatrzymała Wietnamkę i trzech Nigeryjczyków podejrzanych o to oszustwo.

Działania policjantów z komendy wojewódzkiej w Lublinie zajmujących się zwalczaniem cyberprzestępczości doprowadziły do odzyskania niemal całej gotówki, jak też zatrzymania trzech mężczyzn biorących udział w oszustwie. To obywatele Nigerii wieku 26, 27 i 31 lat

– poinformowała w piątek Komenda Wojewódzka Policji w Lublinie na stronie internetowej.

Oszustwo na biznesmena

58-letnia mieszkanka Lublina, która padła ofiarą oszustwa zgłosiła się na policję w lipcu. Jak ustalili policjanci, od kilku miesięcy prowadziła ona w języku angielskim rozmowy z mężczyzną, poznanym na portalu randkowym, podającym się za amerykańskiego inwestora. Mężczyzna twierdził, że posiada 3,5 tony złota, ale brakuje mu pieniędzy na transport złota samolotem.

Kobieta ufała mu na tyle, że gdy ten poprosił nagle o pożyczkę, nie wahała się przelać mu znacznej kwoty

– napisano w komunikacie.

Według dotychczasowych ustaleń kobieta dokonywała kolejnych wpłat, gdy mężczyzna prosił o pomoc twierdząc, że napotkał jakąś trudność, np. że został zatrzymany na lotnisku i tam musi opłacić cło za złoto. Łącznie przelała ponad 120 tys. zł. Po prośbach o następne pożyczki, nabrała podejrzeń i zgłosiła sprawę na policję.

Policjanci zatrzymali trzech obywateli Nigerii, którzy według ustaleń śledztwa organizowali przyjmowanie i transferowanie pieniędzy z oszustwa. Zatrzymania odbyły się w Lublinie, Warszawie, a także na granicy polsko-niemieckiej, gdy 27-latek uciekał do Niemiec.

Jeden z Nigeryjczyków werbował osoby do udziału w przestępstwie. W Warszawie policja zatrzymała także 46-letnią obywatelkę Wietnamu, która, według ustaleń śledztwa, pełniła rolę tzw. słupa - na jej konto trafiały pieniądze, które następnie przelewała do Afryki.

Podczas przeszukań policjanci zabezpieczyli komputery, telefony, dyski przenośne oraz dokumentację bankową.

W wyniku sprawnej akcji udało odzyskać większość utraconych pieniędzy

– dodano w komunikacie.

Policja ostrzega przed oszustami

Dwaj obywatele Nigerii zostali tymczasowo aresztowani na trzy miesiące. Trzeci z nich - 26-latek - oraz Wietnamka zostali objęci dozorem policji. Wszystkim grozi do ośmiu lat więzienia.

Śledztwo w tej sprawie nadzoruje Prokuratura Rejonowa Lublin - Południe w Lublinie.

Policjanci ostrzegają przed podawaniem swoich danych obcym osobom, poznanym w Internecie i zalecają zachowanie ograniczonego zaufania w przypadku takich kontaktów, a co najważniejsze, przestrzegają przed wpłacaniem pieniędzy na konta obcych lub niedawno poznanych osób.

Jakie są metody metody oszustów? Zobacz materiały wideo:

Zobacz też:

Straciły 50 tysięcy złotych. Wyrzuciły je przez balkon, myśląc, że pomagają policji

Zgłosiła napad, który nie miał miejsca. Matka 12-latki tłumaczy się trudną sytuacją finansową

Kradzież w hotelu, pensjonacie. Kto odpowiada za nasze mienie?

Autor: Jola Marat

Źródło: PAP

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Rodzaje i rola błonnika w diecie
Materiał promocyjny

Rodzaje i rola błonnika w diecie