Małgosia Manthey na początku września, po ponad 50 dniach spędzonych na kwarantannie, mogła pójść do szkoły. Było to możliwe dzięki nowemu rozporządzeniu, które dotyczyło zasad trwania kwarantanny i izolacji. Zakłada ono m.in., że przy braku objawów Covid-19 dana osoba nie musi robić testów, by zwolniono ją z domowego odosobnienia. Czy takie rozwiązanie jest bezpieczne?
Małgosia Manthey na kwarantannie
Małgosia Manthey spędziła na kwarantannie aż 56 dni. Na przełomie czerwca i lipca dziewczynka była na obozie artystycznym. Gdy wróciła, okazało się, że inne dziecko na nim było zakażone koronawirusem. Również i u 10-latki testy wykazały jego obecność. Siłą rzeczy dziewczynka musiała znaleźć się w domowym odosobnieniu trwającym niemal 2 miesiące. Wszystko przez to, że kolejne badania dawały wynik dodatni, chociaż u Małgosi nie występowały już żadne objawy.
Temat ten zdecydowała się nagłośnić publicznie jej mama Katarzyna Nowaczewska-Manthey. Chociaż ten czas zamknięcia w czterech kątach był niełatwy dla niej i jej córki, przez 49 dni milczała, cierpliwe znosząc sytuację. Moment przełomowym był wtedy, gdy od znajomych z Czech dowiedziała się, jak tam wygląda sytuacja. Z przyjaciółmi sprawdziła też przepisy w innych krajach.
Wtedy się szeroko zdziwiłam, kiedy okazało się, że w większości krajów to jest 10 dni, 14 dni, 8 dni bez robienie ponownego testu
- wyjaśniła w Dzień Dobry TVN.
Okazało się, że zasady te były zgodne z wytycznymi WHO, które funkcjonowały już od paru miesięcy.
Nowe zasady kwarantanny
Powrót dziewczynki do szkoły był możliwy dzięki rozporządzeniu wprowadzonemu 2 września. Skróciło ono m.in. czas trwania kwarantanny i zwolniło z konieczności robienia ponownych testów na koronawirusa przed zakończeniem izolacji. Jaki jest warunek?
Pacjent z kwarantanny może zostać zwolniony dopiero wtedy, kiedy nie prezentuje żadnych objawów klinicznych, czyli ani nie ma gorączki, ani nie kaszle, ani nie ma bólu w klatce piersiowej, ani innych objawów charakterystycznych dla Covid-19
- wytłumaczył dr hab. n. med. Tomasz Dzieciątkowski.
Jeżeli pacjent nie zgłosi się do lekarza, nie zgłosi czegoś podobnego do sanepidu, to nikt go z tej kwarantanny nie zwolni. On się sam zwolnić nie może. To lekarz albo sanepid będą decydowały o tym, kiedy się kwarantanna kończy
- dodał specjalista.
Czy takie kończenie kwarantanny bez wykonanych badaniach sprawia, że możemy się czuć bezpiecznie? Nasz ekspert wytłumaczył, że w przypadku takich bezobjawowych już osób prawdopodobieństwo dalszego roznoszenia koronawirusa jest bardzo niskie.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.
Zobacz także:
Papież: "Gadulstwo jest brzydszą zarazą niż Covid"
Aktorzy wrócili na sceny. Anna Cieślak: "Przychodźcie do teatru i nie bójcie się"
Psycholog o powrocie do szkół: „Zachęcam, żeby uczyć postaw prospołecznych”
Autor: Wioleta Pyśkiewicz