Gwiazdy

Nowa płyta zespołu Enej: "Znajduje się na niej wiele różnych regionów"

"Enej w piosence „A u jawora”"

Gwiazdy

Nowa płyta zespołu Enej: "Znajduje się na niej wiele różnych regionów"

"Enej w piosence „A u jawora”"

„A skiela Wy?” to tytuł najnowszego albumu olsztyńskiej grupy Enej. Jak zapowiadają muzycy, nowy album jest jeszcze bardziej folkowy niż dotychczasowe płyty. W jakie rejony tym razem zabrał nas zespół?

„A Skiela Wy?” – nowa płyta zespołu Enej

Zespołowi zależało na tym, aby płyta nawiązywała do Warmii, dlatego w tytule skorzystali z gwary tego regionu („A Skiela Wy?” oznacza „Skąd jesteście?”). W środku albumu znajdziemy zaś teksty i muzykę np. z Podhala czy Kaszub, stworzone przez nietuzinkowych artystów.

Obsada jest bardzo liczna. W większości są to przyjaciele, z którymi znaliśmy się już jakiś czas, ale odwiedzaliśmy ich w ich rodzinnych domach, byliśmy w górach, na Kaszubach i na Kurpiach. Poznawaliśmy ich tradycje i przepiękne dźwięki – oni proponowali piosenki, które tutaj się znalazły, więc miejmy nadzieję, że ten szczery, prawdziwy klimat będzie na tej płycie odczuwalny

- opowiedział Piotr Sołoducha.

Uczyli nas śpiewać

- dodał Mirosław Ortyński.

Enej – historia zespołu

Początki grupy sięgają 2002 roku, kiedy to w stodole w Olsztynie muzycy zaczęli stawiać pierwsze kroki. To miejsce jest na tyle szczególne w historii grupy, że co kilka miesięcy wszyscy starają się tam spotykać, żeby odpocząć między koncertami. To tam też nakręcono teledysk do utworu "Symetryczno-liryczna".

Enej to zespół rodzinny: liderzy Piotr "Lolek" Sołoducha (wokal, akordeon) i Mirosław "Mynio" Ortyński (bas, wokal) prywatnie są szwagrami. Poza tym w grupie występuje brat Lolka - grający na instrumentach perkusyjnych Paweł "Bolek" Sołoducha. 

"A u Jawora" to najnowsza piosenka zespołu Enej, będąca drugą kompozycją promującą album "A Skiela Wy?". Specjalnie dla widzów Dzień Dobry Wakacje Enej wykonał ten utwór na żywo. 

Zobacz także:

4Dreamers w przeboju New Kids On The Block. Posłuchajcie nowej wersji „Step by Step”

Adele bawi się przed telewizorem w sukience z 2016 roku. „Już po pięciu cydrach''

Ma 70 lat i jest najstarszym, dyplomowanym DJ-em w Polsce. „Inspiruję innych”

Co sądzisz o tym artykule?
77
6
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0