Hiperpoliglota ze Śląska
Szymon Kasperek jest nauczycielem angielskiego i niemieckiego, choć spokojnie mógłby uczyć większej liczby przedmiotów. To dlatego, że jest hiperpoliglotą i mówi biegle aż w 14 językach, w tym po francusku, słowacku, norwesku i bułgarsku.
Przygoda pana Szymona z językami obcymi rozpoczęła się od nauki niemieckiego. Nieświadomie skłonili go do tego rodzice.
- Jeżeli mieli przede mną jakąś tajemnicę i chcieli kupić mi prezent, to mówili po niemiecku. Strasznie mnie to denerwowało i frustrowało. Postanowiłem za pierwsze kieszonkowe kupić sobie rozmówki. Zacząłem się uczyć - wspomina.
Nauczyciel miał wówczas 8-9 lat. Kiedy zaczął mówić do rodziców po niemiecku, mógł liczyć na ich wsparcie w dalszej nauce tego języka.
Jak zostać hiperpoliglotą?
Pewnie niejedna osoba chciałaby władać 14 językami. Jak dojść do tego poziomu? Szymon Kasperek zdradza, że sposobów jest kilka.
- Są różne typy uczących się i są różne typy inteligencji. Jestem wzrokowcem i słuchowcem, tak jak większość ludzi. Do mnie bardzo przemawiają kolory. Ja wszystkie notatki robię sobie w bardzo wielu kolorach, bardzo różnymi czcionkami, nawet brzydkim pismem. Jest taka metoda, że im większy chaos na kartce, tym lepsze efekty potem, bo mózg w nocy to porządkuje - tłumaczy.
Szymon Kasperek naukę języków obcych traktuje jak rozrywkę, dlatego też nie jest zwolennikiem robienia listy słówek i uczenia się ich na pamięć. Nawet on miewa jednak problemy w nauce.
- Trudno naśladować wymowę tajską. Jest koszmarna do wymówienia dla Europejczyka. I z powodu tonu, i z powodu innych głosek. Orzeszkiem trudnym do zgryzienia był też węgierski - mówi.
Co motywuje Szymona Kasperka do nauki kolejnych języków? Dowiesz się tego z materiału wideo.
Zobacz też:
- Niewielkie Wilamowice od ponad 700 lat mają własny język. "Wytworzyli swoją kulturę"
- Poszła do więzienia za kłamstwo w CV. Co na ten temat mówią polskie przepisy?
- Łamańce językowe. Jak dziennikarze radzą sobie z wymową trudnych nazw?
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.
Autor: Mateusz Łysiak