Newsy

Ksiądz skazany na 10 lat więzienia za seksualne wykorzystywanie dzieci. Najmłodsza ofiara miała 9 lat

ksiądz, komunia

Avalon_Studio/Getty Images

Newsy

Ksiądz skazany na 10 lat więzienia za seksualne wykorzystywanie dzieci. Najmłodsza ofiara miała 9 lat

ksiądz, komunia

Avalon_Studio/Getty Images

10 lat więzienia - taką karę wymierzył sąd 63-letniemu księdzu, oskarżonemu o seksualne wykorzystanie kilkunastu dzieci z parafii w Godowie k. Wodzisławia Śląskiego. Kazimierz G. został zatrzymany i aresztowany na początku lipca 2019 r. Jego ofiary miały od 9 do 13 lat.

Wodzisław Śląski: ksiądz skazany za seksualne wykorzystywanie dzieci

W latach 2000-2006 ksiądz Kazimierz G. pełnił posługę kapłańską w parafii św. Józefa Robotnika w Godowie. Według oskarżenia, wielokrotnie wykorzystywał seksualnie dzieci będące członkami różnych służb liturgicznych funkcjonujących przy parafii.

Wśród pokrzywdzonych - dziś już dorosłych - są byli ministranci, członkowie chórku dziecięcego i służby liturgicznej dziewcząt. Ksiądz - jak ustaliła prokuratura - dysponował dużą kolekcją bajek, filmów i gier komputerowych oraz miał dostęp do Internetu. Zapraszał do siebie dzieci pod pretekstem umożliwienia im zagrania na komputerze, obejrzenia bajki lub filmu czy skorzystania z sieci. 

Informację o nieprawomocnym wyroku przekazał Jacek Wesołowski z Sądu Okręgowego w Rybniku. Z uwagi na charakter sprawy proces toczył się za zamkniętymi drzwiami.

Ksiądz skazany na 10 lat więzienia 

Według ustaleń śledztwa, pokrzywdzonych przez duchownego zostało 15 dzieci poniżej 15. roku życia. Kazimierz G. został zatrzymany i aresztowany na początku lipca 2019 r. 

Akt oskarżenia przesłała do sądu we wrześniu ubiegłego roku gliwicka prokuratura. Postępowanie zostało zainicjowane opublikowaniem przez jednego z pokrzywdzonych na profilu społecznościowym wpisu, z którego wynikało, że był on w przeszłości wykorzystywany seksualnie przez Kazimierza G. - księdza posługującego w jego rodzinnej parafii. Do autora wpisu zaczęły się zgłaszać inne osoby, które również ujawniły, że w przeszłości ksiądz Kazimierz G. także wobec nich dopuszczał się nadużyć seksualnych.

W wyroku sądu I instancji oskarżony został uniewinniony od tylko jednego z 17 zarzucanych mu przestępstw popełnionych w latach 2001-2003. Ofiary miały od 9 do 13 lat.

Podejrzany o molestowanie małoletniego: trzy miesiące aresztu dla księdza z parafii w Świętokrzyskiem. Zobacz wideo:

x-news 

Zobacz też:

Czy kardynał Stanisław Dziwisz ukrywał pedofilię wśród księży? "Kilkaset osób zostało wykorzystanych seksualnie przez kilkadziesiąt lat"

Papież przyjął rezygnację biskupa Janiaka. To jeden z bohaterów filmu braci Sekielskich

Kardynał Henryk Gulbinowicz surowo ukarany przez Stolicę Apostolską. Wrocławska kuria przeprasza ofiary

Źródło: PAP |
Co sądzisz o tym artykule?
87
9
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0