Gorące tematy

"KRÓLestwo" kolejny reportaż o skandalu w kościele. "Klerycy byli wykorzystywani jako towar na sprzedaż" 

Dzień Dobry TVN

Gorące tematy

"KRÓLestwo" kolejny reportaż o skandalu w kościele. "Klerycy byli wykorzystywani jako towar na sprzedaż" 

Dzień Dobry TVN

Kościół katolicki już dawno przestał być nieskazitelną instytucją. Od wielu lat na światło dzienne wychodzą kolejne nadużycia, których dopuszczają się księżą. Do mediów coraz częściej zgłaszają się osoby, które były przez nich molestowane lub wykorzystywane seksualnie. O takich właśnie nadużyciach opowiada reportaż "KRÓLestwo" przygotowany przez Marcina Gutowskiego, reportera programu "Czarno na białym". 

"Królestwo" - kolejny skandal kościele

Reportaż przygotowany przez Marcina Gutowskiego, reportera programu "Czarno na białym" skupia się na seminarium polonijnym w Orchard Lake, którego rektorem był niegdyś ks. Mirosław Król. - Po dokumencie o Stanisławie Dziwiszu zaczęliśmy szukać osób, które odpowiadały za tuszowanie skandali seksualnych w kościele. W listopadzie ubiegłego roku, w Stanach Zjednoczonych pojawił się pozew przeciwko polskiemu rektorowi seminarium. Postanowiliśmy sprawdzić ten trop. Okazało się, że niektóre wątki tej sprawy prowadzą do osób, którymi się interesujemy, w tym bezpośrednio do kardynała Dziwisza - mówił w Dzień Dobry TVN Marcin Gutowski.

Ksiądz Mirosław Król został oskarżony o napaści seksualne na swoich podwładnych, molestowanie oraz znęcanie się psychiczne. - Takie oskarżenia znalazły się pozwie, ale jest ich znacznie więcej. Już po emisji reportażu zaczęły się zgłaszać do nas osoby, które doświadczyły nadużyć ze strony rektora - dodał.

Wielu poszkodowanych kleryków przyznało w rozmowie z reporterem, że byli "wykorzystywani jako towar na sprzedaż". - Proceder przesyłania kleryków z Polski do Stanów Zjednoczonych zakrawa o handel ludźmi - mówił dziennikarz. Zazwyczaj do USA wysyłano tych kleryków, którzy np. z różnych powodów nie mogli pełnić posługi. Taki kandydat trafiał na dwa lata do seminarium do Krakowa. Tam zdobywał odpowiednie umiejętności i za pieniądze był wysyłany do Stanów Zjednoczonych. - Za jednego kandydata płacono kilkaset tysięcy. Co gorsza, nie wiadomo co się działo z tymi pieniędzmi - dodał.

Kto odpowie za skandale w kościele?

Mimo że media informują o kolejnych nadużyciach i skandalach w kościele katolickim, to na razie karę ponoszą nieliczni. Do tego kościół rzadko odnosi się oskarżeń pod swoim adresem. Czy po emisji "KRÓLestwa" głos zabierze kardynał Stanisław Dziwisz, bohater głośnego dokumentu "Don Stanislao"? - Wydał jedynie oświadczenie, że nie będzie udzielał żadnych komentarzy. Przy emisji reportażu na jego temat było podobnie. Dopiero kiedy echa sprawy dotarły do Watykanu, kardynał wydał oświadczenie dla włoskiej agencji prasowej - mówił dziennikarz. Przy okazji tamtej sprawy kardynał zapowiadał, że powstanie komisja, która wyjaśni sprawę. - Minęło już siedem miesięcy, a komisji nadal nie ma - dodał.

"KRÓLeswto" oraz inne ciekawe materiały możesz oglądać na TVN24 GO

Zobacz także:

Nie daj się wytropić przestępcom. Jak nie zostawiać po sobie cyfrowych śladów?

Pedofilami są nie tylko mężczyźni. "Kobiety działają w białych rękawiczkach"

"Hotel Paradise 3". Basia i Krystian uprawiali seks, ale tylko ona została skrytykowana. "Szkoda, że widzowie to tak odbierają"

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Co sądzisz o tym artykule?
57
4
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0