Gwiazdy

Kobiece role, które na zawsze zmieniły historię kina. Te filmy warto zobaczyć

Gwiazdy

Kobiece role, które na zawsze zmieniły historię kina. Te filmy warto zobaczyć

Jak co piątek, Anna Wendzikowska zaproponowała filmy, które warto obejrzeć w weekend. Tym razem wzięła pod lupę kobiece postaci, które na zawsze zmieniły bieg historii kina. Kim są bohaterki światowych produkcji i czym nas inspirują?

Kobiety od lat walczą o równouprawnienie. W świecie filmowym nieraz musiały udowadniać, że zasługują na rolę superbohaterki albo mogą zarabiać tyle, co ich koledzy po fachu. Oto pionierki, o których warto wiedzieć:

Julia Roberts w "Erin Brockovich"

- Był taki moment na przełomie lat 90. i 2000., kiedy poszczególni aktorzy po kolei przekraczali magiczną barierę 20 mln za film. Początkowo byli to mężczyźni, ale... pojawiła się Julia Roberts, która jako pierwsza wynegocjowała magiczną 20-stkę za film "Erin Brockovich". Ten ruch opłacił się i jej, i producentom, bo film zarobił wielkie pieniądze. Ona nie dość, że je zarobiła, to jeszcze dostała Oscara za tę rolę – wyjaśniła Anna Wendzikowska.

Produkcja oparta jest na prawdziwej historii aktywistki. Kobieta przyczyniła się do wytoczenia procesu firmie, która zatruwała chromem mieszkańców miasteczka Hinkley.

Postać Wonder Woman 

Kolejnym przełomowym momentem w historii kina było udowodnienie, że kobiety również mogą  zagrać w produkcjach o superbohaterach. Wcześniej myślano, że role w nich przewidziane są wyłącznie dla mężczyzn. Natomiast Gal Gadot jako Wonder Woman zawojowała świat.

Kathryn Bigelow - jedyna reżyserka, która otrzymała Oscara

Kathryn Bigelow jest jedną z pięciu kobiet kiedykolwiek nominowanych do Oscara za najlepszą reżyserię. Do tej pory jako jedyna kobieta otrzymała tę nagrodę. Przepustką był film "The Hurt Locker. W pułapce wojny".

- Jest taką osobą, która przeciera szlaki. Bo wciąż kobiet-reżyserek – brakuje – stwierdziła Wendzikowska.

W przypadku świata aktorskiego rzecz ma się inaczej. Meryl Streep ma na koncie 21 nominacji oraz 3 Oscary za: "Żelazną damę", "Wybór Zofii" oraz "Sprawę Kramerów". Tym samym nie tylko pokonała swoje koleżanki po fachu, ale i kolegów.

A jaka rola w "Przeminęło z wiatrem" zmieniła bieg historii? Za jaki film pokochaliśmy Jennifer Lopez? Zobacz całą rozmowę z Anią Wendzikowską. 

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz także:

Co sądzisz o tym artykule?
46
4
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0