Newsy

Kandydat do Pokojowej Nagrody Nobla winny nadużyć seksualnych wobec kobiet 

Getty Images/markgoddard

Newsy

Kandydat do Pokojowej Nagrody Nobla winny nadużyć seksualnych wobec kobiet 

Getty Images/markgoddard

Jean Vanier był kilkukrotnym kandydatem do Pokojowej Nagrody Nobla. Pierwsze zarzuty wobec niego pojawiły się już w 2016 roku. Teraz na jaw wychodzą kolejne szczegóły sprawy.

Jean Vanier założył wspólnoty „l’Arche” i „Wiara i Światło”, pozarządowe organizacje religijne których głównym celem miała być pomoc osobom niepełnosprawnym intelektualnie. Mężczyzna był kilkukrotnie nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla. Na początku 2019 roku kolejne kobiety oskarżyły mężczyznę o nadużycia. Po śmierci Vaniera wszczęte zostało dochodzenie mające sprawdzić, czy wystosowane przeciwko niemu oskarżenia są prawdziwe. Niezależna firma doradcza wydała teraz oficjalne oświadczenie w sprawie.

Zarzuty zostały potwierdzone

Po kilku miesiącach dochodzenia, kierownictwo „L’Arche International” uznało Vaniera winnego nadużyć wobec kobiet. Mężczyzna miał wykorzystywać swoją pozycję oraz przywództwo duchowe, aby nawiązać relacje seksualne. Do tej pory potwierdzonych zostało 6 przypadków nadużyć. Zdarzenia miały miejsce w latach 1970-2005. 

Oficjalne stanowisko wspólnoty

Wierni na całym świecie są zdruzgotani tymi informacjami. Śledztwo nie wykazało, aby Vanier wykorzystywał osoby niepełnosprawne intelektualnie. 

Jesteśmy zszokowani tymi odkryciami i jednoznacznie potępiamy te czyny, które stoją w totalnej sprzeczności z wartościami wyznawanymi przez Jeana. Są one również nie do pogodzenia z podstawowymi zasadami szacunku oraz integralności każdej osoby ludzkiej, oraz stoją w sprzeczności z fundamentalnymi zasadami, na których opiera się L’Arche.

- napisała w oficjalnym stanowisku federacja zrzeszająca obecnie aż 154 wspólnoty religijne. 

Więcej:


Co sądzisz o tym artykule?
69
6
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0