Jaką muzykę wybrać do nauki?

Studentka
Getty Images/ JAG IMAGES

Muzyka może być doskonałym urozmaiceniem procesu uczenia się czy pracy. Okazuje się nawet, że muzyka słuchana podczas nauki może poprawiać koncentrację i działać motywująco, a także łagodzić stres. Bardzo ważne jest odpowiednie dobranie melodii, aby stworzyć dla mózgu jak najlepsze warunki do przyswajania wiedzy.

Badacze od dawna zastanawiali się nad tym, w jaki sposób można wspomóc proces zapamiętywania. Okazuje się, że słuchanie muzyki podczas nauki może być jednym z czynników, które działają pozytywnie na nasz mózg. Zwykle naukowcy polecają muzykę klasyczną lub relaksacyjną, jednak wiele zależy od indywidualnych preferencji.

Efekt Mozarta, czyli najlepsza muzyka do nauki

Efekt Mozarta polega na nieznacznej poprawie zapamiętywania, koncentracji i zdolności przestrzennych oraz ogólnego poziomu inteligencji w wyniku słuchania muzyki barokowej. Pierwszy raz efekt ten został opisany w latach 50. XX wieku, gdy doktor Alfred Tomatis zauważył, że dźwięki o odpowiedniej częstotliwości mogą pobudzać korę mózgową do działania, a także poprawiają pamięć i koncentrację. Efekt Mozarta istnieje w świadomości społecznej, dlatego często zaleca się słuchanie muzyki barokowej do nauki, a także włączanie klasycznych melodii nowo narodzonym dzieciom. Naukowcy, w drugiej połowie XX wieku, zauważyli, że muzyka w tempie około 60 uderzeń na minutę może wpływać pozytywnie na procesy mózgowe u ludzi. Właśnie dlatego poleca się muzykę Mozarta do nauki oraz pracy. Warto jednak zaznaczyć, że zmiany w inteligencji ogólnej w wyniku słuchania muzyki klasycznej w trakcie uczenia się czy puszczania takich melodii noworodkom są nieznaczne. Początkowo badacze uważali, że poprawa współczynnika inteligencji wynosi około 10 punktów, jednak kolejne badania wykazały, że są to maksymalnie 2–3 punkty, a efekt jest przejściowy.

Muzyka ułatwiająca naukę to także dźwięki przyrody lub natury. Co ważne, niektórzy twierdzą, że muzyka słuchana podczas uczenia się będzie działać najlepiej na nas, gdy nasz mózg wytwarza fale alfa. Okazuje się, że przewaga takich fal może działać motywująco i wspomagać procesy zapamiętywania.

Muzyka ułatwiająca naukę różnych przedmiotów

Badania wykazały, że ważne jest dopasowanie gatunku muzyki do tematu nauki. Stwierdzono, że uczniowie, którzy słuchali muzyki klasycznej do nauki matematyki, osiągali lepsze wyniki od swoich rówieśników w testach i egzaminach. Uczniowie, którzy przyswajają sobie wiadomości z języka polskiego lub historii sztuki, powinni słuchać muzyki motywacyjnej do nauki, której tempo będzie wynosić 50–80 uderzeń na minutę. Oznacza to, że w przypadku nauki przedmiotów humanistycznych najlepiej sprawdzą się utwory pop oraz emocjonalny rock. Muzyka poważna lepiej sprawdza się do nauki przedmiotów ścisłych, na przykład matematyki, chemii i fizyki. Co ciekawe, niektóre badania wykazały, że spokojna muzyka do nauki języków obcych może poprawiać zdolność zapamiętywania i koncentracji nawet o 60%. Okazuje się, że znaczenie ma także to, w jaki sposób słuchamy melodii. Najlepiej jest zdecydować się na słuchawki, które zapewniają dobrą jakość dźwięku oraz pozwalają na odcięcie się od otoczenia i różnych rozpraszaczy. Warto jednak dodać, że niektórzy naukowcy uważają, że muzyka podczas nauki może rozpraszać i obniżać koncentrację. Dzieje się tak w przypadku piosenek ze słowami, ponieważ mózg koncentruje się na tekście utworu, a nie na powtarzanych treściach do nauki. Właśnie dlatego dobrze jest posłuchać muzyki w obcym języku, ponieważ w takiej sytuacji nie skupiamy się na słowach, tylko na tempie piosenki.

Muzyka do pracy i nauki

Okazuje się, że muzyka wspomaga zarówno procesy uczenia się, jaki koncentrację w pracy. Jest to szczególnie istotne w biurach typu open space. W takiej sytuacji muzyka odgradza od otoczenia i może wspomagać produktywność w miejscu pracy. Uważa się, że melodie w biurze pobudzają na podobnej zasadzie co filiżanka kawy lub krótki spacer. Co ważne, słuchanie muzyki ma szczególne znaczenie w przypadku monotonnych i nudnych zadań, ponieważ energetyczne melodie mogą zmniejszyć znużenie i tym samym spowodować spadek liczby popełnianych błędów. Dobra muzyka do nauki i pracy to taka, która się nam podoba, jest dla nas przyjemna. W praktyce wiele zależy od gustu muzycznego i preferencji konkretnej osoby. Niektórzy potrzebują absolutnej ciszy, aby cokolwiek zapamiętać, natomiast inni chcą być otoczeni przez różne bodźce. Wszystko zależy więc od nas samych, tematu nauki czy rodzaju wykonywanej pracy, a także tempa melodii.

Zobacz wideo: Nauka angielskiego przez czytanie książek

Dzień Dobry TVN

Zobacz też:

Autor: Adrian Adamczyk

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Rodzaje i rola błonnika w diecie
Materiał promocyjny

Rodzaje i rola błonnika w diecie