Hobby

Był pierwszym studentem z Chin, który rozpoczął naukę na Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Czym zaskoczył go nasz kraj?

Hobby

Był pierwszym studentem z Chin, który rozpoczął naukę na Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Czym zaskoczył go nasz kraj?

Yi Wang przyjechał do Polski 20 lat temu. Był pierwszym studentem z Chin, który rozpoczął edukację na Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Nowy kraj od samego początku go zaskoczył i zaintrygował. Niebawem dołączyła do niego rodzina.

Yi Wang i jego polska przygoda

Yi Wang to zawodowy perkusista, który już jako 5-letni chłopiec uczęszczał do szkoły muzycznej. Do bębnów przekonały go koncerty, na które chodził do filharmonii. - Zauważyłem, że wszyscy oprócz dyrygenta grają na siedząco. Tylko perkusistka grała na stojąco. Powiedziałem mamie, że właśnie na tym instrumencie chcę grać – wyjaśnił.

Muzyk pragnął studiować w Niemczech. Niestety ograniczała go bariera językowa. Gdyby chciał ją pokonać, to w czasie nauki niemieckiego nie mógłby mieć kontaktu z instrumentem. Wybrał więc nasz kraj.

W Polsce mogłem zacząć jednocześnie język polski i instrument. Pamiętam, dokładnie w 8 grudnia 1999 roku złożyliśmy wniosek o wizy do ambasady. Czekaliśmy, bardzo długo nie było odpowiedzi. W 2001 roku otrzymaliśmy wizy 

- dodał. 

Pierwsze dni w Polsce były dla Yi Wanga ogromnym zaskoczeniem. Jak przyznał, pustki na ulicach i brak samochodów były dla niego przerażające. - Skojarzyło mi się to z filmem, z horrorem, na którym wszyscy bohaterowie zginęli. W Chinach takich rzeczy nie widziałem.

Yi Wang ukończył studia i został perkusistą w orkiestrze symfonicznej. Kilka lat temu został także solistą orkiestry i zaczął grać partie kotłowe. Jego marzeniem jest jednak samodzielny występ na estradzie.

Życie prywatne

Prywatnie Yi Wang jest szczęśliwym mężem i tatą trójki synów. Gdyby mieszkał w Chinach, niestety nie mógłby mieć tak licznego potomstwa, ponieważ w jego ojczyźnie obowiązuje limit urodzeń (obecnie każda rodzina może mieć dwójkę dzieci, wcześniej było to tylko jedno dziecko).

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz także:

Paweł Tur - artysta, któremu muzyka gra w sercu od najmłodszych lat

Budka Suflera w hołdzie Romualdowi Lipko. "Wiedział, że muzyka to jedyne, co po nim pozostanie"

Andrzej Piaseczny niedługo skończy 50 lat, zachwyca fanów muzyką i ciałem. "Forma fizyczna jest u mnie bardzo płynna"

Reporter: Paweł Kiliański
Co sądzisz o tym artykule?
65
6
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0