Jak stosować krem z retinolem? Jakie jest jego działanie i jaką skórę nim pielęgnować?

krem do twarzy
Fot. Jose A. Bernat Bacete / Getty Images
Krem z retinolem doskonale nadaje się do skóry dojrzałej, choć sprawdza się również przy cerze trądzikowej lub tej z widocznymi przebarwieniami. Zależnie od przeznaczenia kremu można wybrać różne kompozycje składników odżywczych, np. krem z retinolem i witaminą C lub z kwasem hialuronowym.

Stosowanie retinolu do twarzy powinno jednak przebiegać zgodnie z pewnymi zasadami. Potraktowana tą substancją skóra staje się znacznie wrażliwsza, szczególnie na promienie słoneczne. Dla niektórych osób najbezpieczniejszym produktem będzie krem na noc z retinolem. Jakie jest jego działanie?

Więcej:

Działanie retinolu – czym jest ta substancja?

Retinol jest pochodną witaminy A. Wykazuje działanie odmładzające oraz wyrównujące koloryt, chociaż dzięki niemu można zwalczać również zmiany trądzikowe. Wiele zależy od sposobu stosowania. Używanie kremów z retinolem pomaga złuszczyć naskórek, a w efekcie zredukować płytsze przebarwienia i wygładzić strukturę cery. Substancja stymuluje fibroblasty do produkcji kolagenu i elastyny, czyli dwóch białek, które zwiększają napięcie tkanki i poprawiają jej gęstość, a przy tym wyraźnie spłycają nawet bardziej widoczne zmarszczki, przywracają też wyraźny owal twarzy. W przypadku cery dojrzałej dobrym pomysłem może się okazać krem pod oczy z retinolem. Pozwala on kompleksowo zadbać o cienką skórę wokół oczu, ujędrniając ją i wygładzając, a nawet redukując nierówności jej odcienia. Dodatkowo retinol poprawia ukrwienie skóry, dzięki czemu staje się ona znacznie lepiej odżywiona, a przy tym zyskuje zdrową, młodzieńczą barwę.

Wpływ retinolu na trądzik również jest pozytywny. Kremy sprawdzają się w przypadku mniejszych problemów z niedoskonałościami i nadmiernym przetłuszczaniem. Składnik ten wykazuje też silne działanie przeciwzapalne, co także wpływa na zmniejszenie się wyprysków. Jeżeli zmiany są bardzo duże, stosuje się pochodne witaminy A. To silne środki doustne zawierające tzw. izotretynoinę, które musi przepisać dermatolog. Ich zażywanie ma jednak wiele skutków ubocznych, dlatego należy poważnie się zastanowić przed podjęciem takiej kuracji.

Jak stosować krem z retinolem? Działanie i skutki uboczne

Retinol doskonale odmładza i wygładza skórę, należy jednak wiedzieć, jak go używać. Nawet najlepszy produkt zawierający tę substancję, jeśli niewłaściwie się go stosuje, może przynieść więcej szkody niż pożytku. Przede wszystkim krem z retinolem nie jest zalecany do cery wrażliwej, ze względu na m.in. właściwości złuszczające czasami wywołuje nieprzyjemne podrażnienia. Jednak nawet w przypadku innych typów cery należy przyzwyczaić skórę do retinolu. Początkowo może ona bowiem źle na niego zareagować. Jego stężenie w kosmetyku powinno na początku wynosić 0,2–0,5%. Dopiero gdy skóra przywyknie do nowego kosmetyku, można sięgnąć po krem lub serum z retinolem o stężeniu 1–2%. Pierwsze efekty stosowania produktów z witaminą A zazwyczaj są widoczne po ok. 4–8 tygodniach.

Decydując się na stosowanie kremu z retinolem, nie wolno zapominać, że to substancja o silnym działaniu fotouczulającym. Z tego względu powinno się unikać wystawiania skóry na słońce. Najlepszy wyjściem jest przeprowadzenie kuracji w okresie jesiennym, gdy najłatwiej chronić tkankę, jednak nawet wtedy należy nakładać filtry słoneczne (z faktorem SPF 50). W innym wypadku najprawdopodobniej na obszarze skóry poddanej kuracji pojawią się szpecące przebarwienia. Z tego względu najbezpieczniejsze będzie stosowanie kremu z retinolem na noc. Dobrym pomysłem jest również wspieranie kuracji lekkimi kremami nawilżającymi. W przypadku retinoidów przyjmowanych doustnie to wręcz konieczność, ale nawet przy zewnętrznym stosowaniu witaminy A może się to okazać niezwykle pomocne.

Skutki działania retinolu mogą szybko minąć, jeżeli kurację przerwie się przed upływem czasu potrzebnego do uzyskania pożądanego efektu i pominie się leczenie podtrzymujące. Proces ten zależy od problemu skórnego i stanu tkanki, jednak może trwać nawet do 6 miesięcy. To kolejny powód do tego, aby kurację kremami z retinolem rozpocząć jesienią. Tylko w ten sposób zyska się pewność, że leczenie zakończy się przed nadejściem silnego nasłonecznienia. Jeżeli kurację przerwie się zbyt wcześnie, uzyskane efekty najprawdopodobniej nie przetrwają dłużej niż pół roku.

Retinol jest substancją zakazaną w przypadku kobiet w ciąży oraz karmiących piersią.

Krem z retinolem może pomóc w przypadku wielu kłopotów ze skórą, jednak optymalne efekty osiąga się wyłącznie po zastosowaniu się do zasad kuracji.

Zobacz film: Dbaj o skórę jak prawdziwa Koreanka. Źrodło: Dzień Dobry TVN

Autor: Anna Kobyłka

podziel się:

Pozostałe wiadomości