Okazuje się, że kasztany mają wiele właściwości zdrowotnych. Są wykorzystywane w zielarstwie, ale również przemyśle farmaceutycznym i kosmetycznym. Nazywane są naturalnymi odpromiennikami. Dlaczego? Opowiedzieli o tym Karolina i Maciej Szaciłło.
Zdrowotna moc kasztanów
Kasztany to nasiona Kasztanowca Zwyczajnego, drzewa, które od zawsze rośnie w Polsce. Co ciekawe, kasztanowce pochłaniają pierwiastki promieniotwórcze z gleby. Zachowują te właściwości również po zerwaniu.
Główną substancją czynną, odpowiedzialną za właściwości lecznicze, jest tzw. escyna. Ta ostatnie ma właściwości przeciwzalane, uszczelniające naczynia krwionośne, przeciwobrzękowe
Jak stosować kasztany?
Intrakt z kasztanów:
- Mocno rozdrobnione nasiona kasztanowca
- Intrakt
Rozdrobnione, dojrzałe nasiona kasztanowca zalewamy alkoholem w stosunku 1:5 (1 część kasztanów na 5 części alkoholu). Odstawiamy na minimum 2 tygodnie w ciemne miejsce. Po tym czasie przecedzić i zlać. Intrakt można stosować zewnętrznie do okładów i wcierania, podobnie jak gotowy żel, krem, czy maść.
Olej na żylaki
- Zimno tłoczony olej sezamowy (2 łyżki)
- Intrakt z kasztanów (1 łyżka)
Do delikatnie podgrzanego oleju sezamowego dodajemy intrakt z kasztanów. Dokładnie mieszamy lub przelewamy do małego słoika, zakręcamy i dokładnie wstrząsamy). Taki olej wykorzystujemy do codziennego masażu nóg. Stosowany jest w przypadku żylaków i niewydolności żylnej w obrębie kończyn dolnych. Doskonale sprawdzi się również w przypadku zmęczonych nóg i obrzęków.
Peeling kasztanowy:
- 1 obrany ze skórki i starty na tarce o drobnych oczkach kasztan
- 1 łyżka soli himalajskiej
- 1 łyżka zimno tłoczonego oleju kokosowego
Wszystkie składniki mieszamy. Wykorzystujemy do peelingowania ciała (w szczególności stóp). Peeling nadaje się do skóry naczynkowej i dojrzałej.
Zobacz też:
- Naturalne sposoby na problemy z trawieniem
- Schudła 27 kilogramów w zgodzie ze swoją naturą! Oto dieta polecana przez Szaciłłów
- Domowe sposoby na przesuszone: śluzówki nosa, skórę i włosy
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN