Jak dbać o cerę dojrzałą? Jakich składników szukać w kremie i innych kosmetykach?

Pani smaruje się kremem
Fot. RUNSTUDIO / Getty Images

Cera dojrzała niejedno ma imię. Choć zazwyczaj jej głównymi problemami są przesuszenie i brak jędrności, niekiedy może mieć dodatkowy problem z nadprodukcją sebum czy zmianami trądzikowymi. Z tego powodu należy starannie dobierać krem do cery dojrzałej.

Wyzwaniem bywa również makijaż dla dojrzałej cery. Odpowiednio wykonany może sprawić, że odzyska ona blask i gładki wygląd. Jak powinna wyglądać pielęgnacja cery dojrzałej w domu i jakie profesjonalne zabiegi warto wypróbować?

Więcej:

Cera dojrzała – wiek i charakterystyka

Trudno wyznaczyć dokładny wiek, w którym możemy mówić o cerze dojrzałej. Zwykle za granicę przyjmuje się okres między 40. a 50. rokiem życia. Cechą charakterystyczną tego typu skóry jest następujący wraz z wiekiem spadek produkcji kolagenu i elastyny, a także utrata nawilżenia, spowodowana m.in. zmniejszoną produkcją kwasu hialuronowego w tkance. Ten ostatni jest silnym humektantem, który wiąże cząsteczki wody, nadając skórze sprężystość i gładkość, a przy tym pozwala zachować komfort i zdrowy koloryt. Ze względu na niedobory wymienionych składników twarz traci również swój wyraźny owal.

Warto pamiętać, że problemem cery dojrzałej nie musi być wyłącznie przesuszenie. Nawet po 50. roku życia wielu kobietom dokucza m.in. trądzik czy nadmierne przetłuszczanie. Dlatego, wybierając krem dla cery dojrzałej i inne kosmetyki, należy wziąć pod uwagę również indywidualne uwarunkowania. Przyczyną powstawania zmian na skórze dojrzałej są też zmiany w gospodarce hormonalnej, które zazwyczaj pojawiają się po 50. roku życia.

Pielęgnacja cery dojrzałej

Najważniejsze dla posiadaczek skóry dojrzałej jest zazwyczaj przywrócenie jej młodego wyglądu. Z tego względu powinno się zwrócić uwagę na skład kosmetyków dla niej przeznaczonych. Spośród składników aktywnych dla cery dojrzałej z pewnością warto wypróbować pochodne witaminy A. Szczególnie skutecznym składnikiem jest retinol, który pobudza procesy regeneracyjne w skórze, wspomagając produkcję kolagenu i ułatwiając pozbycie się przebarwień. Kremy do cery dojrzałej po 50. roku życia z pewnością powinny go zawierać. Pomocna będzie także rozjaśniająca witamina C oraz odżywcza witamina E. Wszystkie te składniki są również znane z właściwości antyoksydacyjnych.

W pielęgnacji cery dojrzałej, zarówno domowej, jak i tej przeprowadzanej w salonie kosmetycznym, doskonale sprawdzają się też peelingi kwasowe. Szczególnie polecane są te z kwasami AHA. Ich stosowanie pozwala nie tylko pobudzić tkankę do regeneracji, lecz także głęboko oczyścić cerę i poprawić jej koloryt. Należy jednak pamiętać, że tego typu kuracje najlepiej przeprowadzać jesienią, ewentualnie wczesną wiosną. Intensywnie bowiem złuszczają one naskórek, dlatego zimowa aura mogłaby spowodować jego uszkodzenia, natomiast letnie słońce prawdopodobnie pozostawiłoby po sobie przebarwienia i podrażnienia. Ważne jest również pamiętanie o stosowaniu kosmetyków z wysokimi filtrami UV.

Spośród pozostałych składników aktywnych w kosmetykach do cery dojrzałej warto zwrócić uwagę na odmładzające peptydy i regenerujący koenzym Q10. Również naturalne oleje mogą przynieść doskonałe efekty. Ten z płatków róży łagodzi podrażnienia i odbudowuje tkankę, dlatego doskonale sprawdza się jako składnik maseczki albo serum do cery suchej i dojrzałej. Olej arganowy doskonale wygładza zmarszczki i przywraca cerze jędrność, a ten z pestek malin intensywnie ją nawilża i cudownie odświeża. Jako naturalny tonik bardzo dobrze sprawdza się hydrolat lawendowy, który przygotowuje skórę na wchłonięcie substancji odżywczych.

Krem do cery dojrzałej z niedoskonałościami powinien być lekki i nie zapychać porów. Dobrym sposobem na zażegnanie problemu będzie postawienie na krem z dodatkiem oleju z czarnuszki lub tamanu albo po prostu dodanie kilku kropel do gotowego kosmetyku o lekkiej konsystencji, np. z dodatkiem nawilżającego kwasu hialuronowego.

Zabiegi w gabinecie kosmetycznym dla cery dojrzałej, które warto wykonać, to m.in. peeling kawitacyjny, który przywraca blask i gładkość, fotoodmładzanie laserowe, a także stymulacja falami radiowymi czy ultradźwiękami, które napinają tkankę w bezinwazyjny sposób. Dla pań zdecydowanych na głębszą ingerencję dobrym pomysłem może być wampirzy lifting, czyli kuracja osoczem bogatopłytkowym.

Zobacz film: Paulina Chruściel - kiedy zaczęła dbać o zdrowie? Źródło: Dzień Dobry TVN

Makijaż dojrzałej cery

Makijaż dla cery dojrzałej powinien przede wszystkim rozświetlać twarz, a przy tym nie zbierać się w załamaniach skóry. Dlatego właśnie warto postawić na dobrą bazę i podkład, a także oszczędnie używać pudru. Umiar ważny jest zresztą również w przypadku pozostałych kosmetyków. Należy także zwrócić uwagę na odpowiedni wybór odcieni. Najlepszym wyjściem będą przygaszone, naturalne barwy. Doskonale sprawdzi się też dodanie odrobiny różu, który odświeża i odmładza wizerunek.

Cera dojrzała nie jest łatwa w pielęgnacji, jednak dzięki odrobinie starań można osiągnąć doskonałe efekty.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości