Zwierzęta

Golden retriever – wierny przyjaciel człowieka. Charakterystyka rasy

Mały golden retriever na łące

Fot. Zoom Pet Photography/ Getty Images

Zwierzęta

Golden retriever – wierny przyjaciel człowieka. Charakterystyka rasy

Mały golden retriever na łące

Fot. Zoom Pet Photography/ Getty Images

Golder retriever to pies wyjątkowo inteligentny, wesoły, przyjacielski i skory do nauki. Największą radością jest dla niego przebywanie ze swoim właścicielem i nauka nowych zadań. Pies golden retriever jest także wyjątkowo uczuciowy, wrażliwy, chętnie okazuje swoje przywiązanie do rodziny.

C: Rasa golden retriever została stworzona w XIX wieku przez angielskiego lorda Tweedmouth – Dudleya Marjoribanksa. Lord Marjoribanks kojarzył ze sobą różne rodzaje retrieverów i psów myśliwskich, zostawiając po sobie skrupulatne księgi rodowodowe. W efekcie wyhodowano psa o złotej maści, który doskonale sprawdzał się podczas polowań ( retrieve to angielskie słowo, które oznacza odzyskać, odnaleźć, aportować). Dzisiaj pies golden retriever jest uznawany za psa towarzyszącego – cierpliwego, uczuciowego, mądrego i łagodnego. Dzięki swoim zdolnościom retrievery pełnią też funkcję tropicieli, np. na gruzowiskach czy w górach, tropią narkotyki czy substancje wybuchowe, a także asystują niepełnosprawnym. Mogą nawet wyczuć zbliżający się atak padaczki czy spadek poziomu cukru we krwi.

Golden retriever – szczeniaki

Golden retrievery to psy inteligentne i oddane, jednak mają silny instynkt posiadania . W związku z tym już od małego należy uczyć je, kto ma decydujący głos w domu. W innym wypadku zwierzę może okazywać zaborczość w stosunku do zabawek czy jedzenia. Szczeniakom należy wyraźnie sygnalizować, kiedy zabawa się zaczyna, a kiedy się kończy. Warto jednak pamiętać, aby z goldenami nie postępować zbyt surowo – zarówno w młodym, jak i późniejszym wieku. Traktowane zbyt oschle mogą stracić zaufanie do swojego pana.

Od pierwszych miesięcy życia należy zapoznawać psy nie tylko z ludźmi, ale też z innymi zwierzętami. Zwykle retrievery dobrze rozumieją się z innymi stworzeniami, ale warto zadbać o to, by jak najwcześniej rozpocząć proces socjalizacji.

Psy tej rasy potrzebują dużo ruchu, jednak szczeniaki golden retrieverów trzeba traktować z większą pobłażliwością i nadto ich nie forsować, a intensywność treningów zwiększać wraz z wiekiem.

Golden retriever – czarny, złoty czy czekoladowy? Labrador i golden retriever

Jak sama nazwa wskazuje, golden retriever to pies o złotej, a także biszkoptowej czy karmelowej maści. Odcienie sierści mogą się od siebie różnić, jednak nie ma takiego typu psa jak czarny goden retriever. Jego sierść jest długa, miękka i zawsze jasna (możliwe są też białe znaczenia).

Zdarza się, że golden retriever jest mylony z labradorem, który ma podobną budowę, jednak jego sierść jest krótka i szorstka. Labrador retriever jest trochę mniejszy, o nieco bardziej zwartej budowie ciała. Sierść labradorów może mieć kolor biszkoptowy, czarny lub czekoladowy (tak zwany wątrobiany).

Pies golden retriever – charakter

Goldeny to psy życzliwe, łagodne, zrównoważone i spokojne. Doskonale nadają się do domów, w których przebywają dzieci. Należy jednak pamiętać, że golden retriever to pies sporych rozmiarów, który nieumyślnie może trącić i przewrócić dziecko. Z tego powodu należy zachować czujność w przypadku najmłodszych pociech.

Z uwagi na swój łagodny temperament i inteligencję, retrievery wykorzystywane są często jako psy-przewodniki dla niewidomych oraz psy terapeutyczne do tak zwanej dogoterapii. Potrafią uspokoić i pomóc się wyciszyć osobom znerwicowanym.

Pies golden retriever to wierny towarzysz człowieka – potrzebuje stałego kontaktu z ludźmi, jest wylewny i czasem może aż nadto okazywać swoje uczucia. Wierność i bezwarunkowe oddanie właścicielom to cechy charakterystyczne goldenów. Retriever powinien mieszkać blisko ludzi, a nie w budzie na zewnątrz domu – odseparowany może tęsknić i cierpieć. Pies golden retriever jest też bardzo wrażliwy , a wszelkie kary może przeżywać długo i dotkliwie.

Rasa golden retriever charakteryzuje się wyjątkowym zamiłowaniem do nauki i posłusznego wykonywania poleceń – wszystko po to, aby jak najbardziej przyporządkować się właścicielom. Ponadto psy tej rasy są wyjątkowo energiczne i potrzebują dużo ruchu oraz urozmaiconych aktywności – nie lubią się nudzić. Każdego dnia należy zapewnić zwierzęciu przynajmniej godzinę (a najlepiej dwie) intensywnych zabaw – spacerów połączonych z wykonywaniem rozmaitych zadań. Retrievery są też doskonałymi pływakami i kochają wodę – niezależnie od pory roku.

Ponieważ psy tej rasy są bardzo ufne i przyjaźnie nastawione do wszystkich ludzi, nie sprawdzą się jako stróże – będą tak samo przyjaźnie nastawione do członków rodziny, jak i do włamywaczy. Do ich niedostatków należy też skłonność do zbierania odpadków i zjadania znalezionych na spacerze resztek jedzenia.

Golden retriever to pies, który będzie świetnym przyjacielem i towarzyszem rodziny. Jego wychowanie nie wymaga dużego doświadczenia, jednak należy bezwzględnie pamiętać o łagodnym, uczuciowym traktowaniu tych zwierząt. Właścicielem retrievera powinna być osoba aktywna, która będzie miała czas na zabawę z psem i naukę nowych sztuczek.

Zobacz film: Problemy wychowawcze ras psów. Źródło: Dzień Dobry TVN

Co sądzisz o tym artykule?
59
7
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0