Robótki ręczne dla wszystkich: poznaj najpopularniejsze wzory swetrów na drutach!

robienie na drutach
Fot. Emma Innocenti / Getty Images

Nie da się ukryć, że jesień zbliża się wielkimi krokami, a co za tym idzie – sezon na grube swetry plecione na drutach. W dzisiejszym artykule pokażemy Wam, jak wykonać sweter samodzielnie, od czego najlepiej jest zacząć, a przede wszystkim - które wzory swetrów na drutach będą najodpowiedniejsze dla Was. Zapraszamy do wspólnej nauki!

Wzory swetrów na drutach – krótkie wprowadzenie

Wzory swetrów na drutach mogą być różne, w zależności od naszych preferencji, wieku czy płci. Możemy stworzyć zarówno swetry rozpinane – na zamek, na guziki, bez żadnego zapięcia (tzw. kardigan), jak i swetry z kapturem, na długi rękaw, na krótki rękaw, z golfem lub półgolfem. Nasz sweter może być gruby, ciepły – wtedy warto skorzystać ze wzorów swetrów na drutach z moheru , a może być to również delikatna narzutka (wówczas korzystamy ze wzorów swetrów na drutach ażurowe ). Dobrym rozwiązaniem są także swetrowe sukienki – idealne na jesień do grubych rajstop.

Więcej:

Robótki ręczne na drutach – wzory swetrów

Dziś pokażemy Wam wzory swetrów robionych na drutach bardzo proste, z którymi powinna poradzić sobie każda osoba zaczynająca przygodę z drutami. W artykule skupimy się na zaprezentowaniu wzorów swetrów damskich na drutach . W kolejnej odsłonie naszego cyklu poświęconego robótkom ręcznym napiszemy nieco więcej o wzorach swetrów męskich na drutach oraz o wzorach swetrów na drutach dla dzieci . Śledźcie naszą zakładkę!

Łatwy sweter prostokątny

Jest to banalnie prosty wzór swetra na drutach, z którym poradzi sobie nawet osoba początkująca, mająca za sobą np. plecenie szala lub komina. Jedyną nową rzeczą, z którą trzeba się będzie zmierzyć, jest estetyczne zszycie dzianiny. Pozostałe elementy są podobne, jak przy robótce wspomnianego szalika. Bazą dla tego swetra jest figura prostokąta. Naszym zadaniem jest zatem wydzierganie sporego prostokąta, a kolejnym krokiem – złożenie jego rogów do środka zgodnie z krótszą krawędzią, a następnie zszycie tego. Musimy tylko pamiętać o pozostawieniu otworów na ręce. Warto jeszcze wspomnieć, że w zależności od wyboru wielkości prostokąta, możemy uzyskać wiele różnych fasonów – od luźnego wielkiego swetra oversize, poprzez jeszcze większy otulacz, do dopasowanego małego bolerka. Wszystko zależy od nas i naszych chęci lub preferencji.

Sweter prostokątny – wersja trudniejsza

Ta wersja swetra jest nieco trudniejsza od poprzedniej, ale zarazem o wiele praktyczniejsza. Bazą dla tego swetra również jest prostokąt, jednak dodajemy do niego rękawy oraz kołnierz w formie szala. Aby zrealizować ten projekt, należy nauczyć się zaplatać oczka z krawędzi i dziergać rękawy za pomocą metody o nazwie magic loop. Jeśli jest to dla nas za trudne lub nie czujemy się na razie pewnie w tego typu robótkach, możemy stworzyć rękawy i kołnierz osobno, a następnie doszyć do reszty swetra.

Połączenie kwadratów, prostokątów i trójkątów

Bazą dla tego swetra są figury geometryczne, a sam wzór nosi nazwę Folded Squares Cardigan. Dzięki tej metodzie możemy stworzyć porządne, mięsiste swetry. Ponadto robótka ta wykształci u nas umiejętność zamykania oczek oraz odejmowania ich przy skosach rękawów.

Lekki, puszysty sweterek

Ten projekt zakłada stworzenie swetra niesamowicie delikatnego, lekkiego i zwiewnego – nie do końca nadającego się na jesień czy zimę, jednak bardzo efektownego. W tym wypadku, podobnie jak powyżej, również opieramy się na figurach geometrycznych, na formach cylindrycznych, natomiast w kwestii oczek – musimy nabierać je wzdłuż krawędzi.

Zobacz film: Świąteczne sweterki - hit czy kit? Źródlo: Dzien Dobry TVN

Kocyk - otulacz

To bardzo wdzięczna robótka, a zarazem niezwykle praktyczna. Sweter ten bowiem może pełnić rolę zarówno ubioru, jak i, zgodnie z nazwą, koca otulającego ciało. Tutaj również musimy wyrabiać oczka wzdłuż krawędzi robótki. Ponadto, podobnie jak w poprzednim swetrze – pamiętać należy o umiejętności dziergania rękawów za pomocą metody magic loop.

Oto nasze propozycje na wzory swetrów na drutach . Mamy nadzieję, że zaprezentowane tu rady i pomysły okażą się dla Was pomocne i inspirujące. To bardzo proste koncepcje, z którymi z pewnością sobie poradzicie. W kolejnym artykule pokażemy Wam natomiast, jak wykonać okrycie dla najmłodszych. Dzięki nam poznacie podstawowe wzory swetrów na drutach dla dzieci – wzory swetrów na drutach dla dziewczynek i wzory swetrów na drutach dla chłopca . Za dwa tygodnie zaś czeka Was porcja wiedzy o wzorach na swetry męskie. Zapraszamy!

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości