Kiedyś bóle kręgosłupa dotyczyły głównie osób starszych. Dzisiaj wiek ma już mniejsze znaczenie, a problemy te bywają bardzo uciążliwe. Ratunkiem okazuje się być endoskopia. Zobaczcie, jak się ją stosuje w leczeniu schorzeń kręgosłupa.
Na ratunek kręgosłupa
Ryszard Gajdzis ma 65 lat. Przez 20 lat służył w wojsku. Jak mówi, jego problemy z kręgosłupem zaczęły się właśnie w pracy. Z czasem było tylko gorzej. Nawet tak prozaiczne czynności, jak krojenie chleba, sprawiały mu trudność.
To już było apogeum. Wiedziałem, że tak dalej nie pociągnę, że skończę na wózku inwalidzkim. Nie dało się żyć po prostu
- wyznaje.
Ireneusz Stokowski pierwsze problemy z kręgosłupem miał już 15 lat temu. Dwa lata temu ból zaczął narastać. Do tego stopnia, że na łóżko dostawał się, idąc na czworakach.
To jest coś w rodzaju, jakby ktoś ciągnął, wyrywał mięsień, lub ścięgno i coraz bardziej napinał, do granic wytrzymałości
- mówi.
Dzięki rozwojowi medycyny, zarówno Ryszard i Ireneusz mogli skorzystać z najnowocześniejszych i najmniej inwazyjnych metod neurochirurgicznych.
Zabiegi endoskopowe to mało inwazyjny sposób operacyjnego leczenia kręgosłupa. Specjalnym wiertłem, pod kontrolą wzroku, pod kontrolą endoskopu, który tam wkładamy, usuwamy fragment kostny, który pozwala nam dotrzeć do zmienionego więzadła, które uciska bezpośrednio na struktury nerwowe
- tłumaczy lek. Piotr Winkler.
Operacja trwa około godziny. Jak mówią pacjenci, ani zabieg, ani czas rekonwalescencji nie jest w żadnym stopniu bolesny.
O endoskopii
Lek. Piotr Winkler – neurochirurg ze Szpitala św. Wojciecha w Poznaniu, od 10 lat zdobywa doświadczenie w przeprowadzaniu endoskopowych operacjach kręgosłupa, czyli małoinwazyjnych zabiegów bez bólu, rekonwalescencji i blizn. Operował także pacjentów, którzy wystąpili w materiale. Jak mówi, przyszli do niego w odpowiednim czasie.
Przyszli wtedy, kiedy mieli problem z chodzeniem, kiedy mieli ból, kiedy mieli problem z pokonaniem krótkiego dystansu, ale przyszli jeszcze bez niedowładów, bez zaburzeń czucia. Bez zmian, które czasami są nieodwracalne
- mówi.
Jak dodaje, coraz więcej schorzeń kręgosłupa można operować endoskopowo. Ciasnota kanału kręgowego, a więc stenoza, czy dyskopatia kwalifikują się do tego rodzaju operacji. Dr Winkler zaznacza, że celem zabiegów jest poprawienie jakości życia. Zobaczcie całą rozmowę:
Zobacz też:
Radosław Majdan o skutkach wyczynowego sportu. "Jak wstaje z łóżka rano, to czuje się połamany"
Ból kolana - skąd się bierze? "To jest informacja dla naszego mózgu, że coś się dzieje nie tak"
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.
Autor: Adrianna Kowalczyk