Styl Życia

Agnieszka Hajdukiewicz o niepełnosprawności: "Nie mam nóg, ale mam skrzydła, dzięki którym latam"

Dzień Dobry TVN

Styl Życia

Agnieszka Hajdukiewicz o niepełnosprawności: "Nie mam nóg, ale mam skrzydła, dzięki którym latam"

Dzień Dobry TVN

Agnieszka Hajdukiewicz jest niepełnosprawna. Urodziła się bez nóg, nie ma jednej ręki, a druga nie wykształciła się prawidłowo. Mimo to dziewczyna zaraża optymizmem i pokazuje innym, że niepełnosprawność nie jest żadnym ograniczeniem. Jak to robi? 

Niepełnosprawność nie jest ograniczeniem

Agnieszka Hajdukiewicz urodziła się bez nóg i rąk. W wieku dwóch lat straciła rodziców. Wychowaniem dziewczyny i jej rodzeństwa zajęła się ciocia. Mimo że Agnieszka jest niepełnosprawna, to nie ma dla niej rzeczy niemożliwych.

- Jeszcze jako dziecko sama pojechała do babci z zupą - mówiła Janina Ułaś, ciocia i zastępcza mama Agnieszki. Choć od tamtej wyprawy minęło wiele lat, to podejście Agnieszki do niepełnosprawności w ogóle się nie zmieniło.

W zeszłym roku, na zaproszenie koleżanki, Agnieszka pojechała do Zakopanego. Celem podróży nie były jednak spacery po Krupówkach, ale zdobywanie szczytów. - Pojechałyśmy na Kasprowy Wierch, później postanowiłam, że zdobędziemy jeszcze stację meteorologiczną - dodała.

- Dla niej to wszystko jest bardzo naturalne. Zupełnie nie przejmuje się tym, że jest jakaś bariera, że musi zmienić swoje plany. Ona po prostu to robi - mówiła Karolina Ułaś, kuzynka Agnieszki.

Agnieszka Hajdukiewicz oswaja niepełnosprawność

Agnieszka doskonale wie, że wokół niepełnosprawności krąży wiele mitów. Dlatego robi wszystko, aby pokazać innym, jak naprawdę wygląda ten świat. - Staram się jeździć po szkołach, spotykać się z dziećmi, młodzieżą i tłumaczyć im, że życie z niepełnosprawnością nie jest niczym strasznym i można z tym żyć - dodała. 

Kobieta jest bardzo aktywna w mediach społecznościowych. Za ich pośrednictwem relacjonuje swoje życie, a także pomaga tym, którzy, np. z powpdu wypadku utracili dawną sprawność. A jak ona sama pogodziła się ze swoją niepełnosprawnością? - Zawsze mówią, że ja tylko nie mam nóg i nie mam ręki. Jeśli sama siebie nie zaakceptuję, to nie mogę wymagać, aby akceptowali mnie inni. Nie mam nóg, ale mam skrzydła, dzięki którym latam - dodała.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

"Zawsze odważnie marzyłam". Natalia Szroeder o rywalizacji z Quebonafide i nowych projektach

Katarzyna Glinka zabiera synka do pracy: "Dźwiękowiec dostaje szału"

Krzysztof odnalazł swoją pierwszą miłość po 29 latach. "Postanowiłem, że zrobię to, gdziekolwiek jest i z kimkolwiek jest"

Reporter: Arkadiusz Gdula
Co sądzisz o tym artykule?
90
9
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0