W analogicznym okresie ubiegłego roku od 1 stycznia do 22 marca 2018 r. zmarły 32 osoby. W tym roku liczba zgonów jest znacznie wyższa. Dane Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny wskazują, że od początku roku zmarło już 118 osób w tym jedno dziecko do lat czterech. Tylko w lutym grypa przyczyniła się do śmierci 81 osób.
Grypa. Czym różni się od przeziębienia? Jak ją skutecznie leczyć?
W okresie od 16 do 22 marca 2019 r. zarejestrowano w Polsce ogółem 133.758 zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę. Średnia dzienna zapadalność wynosiła 49,7 na 100 tys. ludności. Odnotowano 10 zgonów z powodu grypy.
Lekarze i epidemiolodzy przypominają, by zachowywać podstawowe zasady higieny i unikać towarzystwa osób z podejrzeniem grypy - czyli np. kaszlących i zakatarzonych. Zasłanianie nosa i ust chroni zdrowych ludzi przed infekcją, a mycie rąk po każdym kontakcie z chorym i kichaniu czy kasłaniu to podstawa.
Przeziębienie i grypa w ciąży
Jeśli chodzi o profilaktykę grypy, to sposobem na zapobiegania grypie są szczepienia ochronne, które powinno się odnawiać co roku, z uwagi na mutowanie wirusów. Szczepienia powinny dotyczyć w szczególności osób z grup ryzyka zarażaniem (np. personel medyczny, pracownicy oświaty, inne osoby mające w pracy kontakt z dużą liczbą ludzi), kobiet w ciąży i osób starszych.
Czy szczepienie przeciwko grypie jest w ciąży bezpieczne?
Zobacz także:
- Salmonella w mięsie i kiełbasie. GIS ostrzega
- 28 procent Polaków nie ma w domu ani jednej książki. Raport Biblioteki Narodowej
- 14 kwietnia będzie nowym świętem państwowym?
Autor: Iza Dorf