Newsy

118 osób zmarło z powodu grypy od początku tego roku

Strzykawka z igła i przezroczystą substancją

fot.Peerawat Kamklay/Getty Images

Newsy

118 osób zmarło z powodu grypy od początku tego roku

Strzykawka z igła i przezroczystą substancją

fot.Peerawat Kamklay/Getty Images

Sezon grypowy nadal trwa i niestety zbiera śmiertelne żniwo. Z powodu grypy i powikłań pogrypowych zmarło do tej pory 118 osób - wynika z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny. W marcu grypa była przyczyną zgonu 29 osób.

W analogicznym okresie ubiegłego roku od 1 stycznia do 22 marca 2018 r. zmarły 32 osoby.  W tym roku liczba zgonów jest znacznie wyższa. Dane Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny wskazują, że od początku roku zmarło już 118 osób w tym jedno dziecko do lat czterech. Tylko w lutym grypa przyczyniła się do śmierci 81 osób.

Grypa. Czym różni się od przeziębienia? Jak ją skutecznie leczyć?

 W okresie od 16 do 22 marca 2019 r. zarejestrowano w Polsce ogółem 133.758 zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę. Średnia dzienna zapadalność wynosiła 49,7 na 100 tys. ludności.  Odnotowano 10 zgonów z powodu grypy. 

Przeziębienie czy grypa? Źródło: Dzień Dobry TVN

Lekarze i epidemiolodzy przypominają, by zachowywać podstawowe zasady higieny i unikać towarzystwa osób z podejrzeniem grypy - czyli np. kaszlących i zakatarzonych. Zasłanianie nosa i ust chroni zdrowych ludzi przed infekcją, a mycie rąk po każdym kontakcie z chorym i kichaniu czy kasłaniu to podstawa.

Przeziębienie i grypa w ciąży

Jeśli chodzi o profilaktykę grypy, to sposobem na zapobiegania grypie są szczepienia ochronne, które powinno się odnawiać co roku, z uwagi na mutowanie wirusów. Szczepienia powinny dotyczyć w szczególności osób z grup ryzyka zarażaniem (np. personel medyczny, pracownicy oświaty, inne osoby mające w pracy kontakt z dużą liczbą ludzi), kobiet w ciąży i osób starszych. 

Czy szczepienie przeciwko grypie jest w ciąży bezpieczne?

Zobacz także:

Co sądzisz o tym artykule?
3
0
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0