14 kwietnia będzie nowym świętem państwowym. Jeśli prezydent podpisze ustawę

Flaga Polski
Flaga Polski
W czwartek 21 marca Senat poparł ustawę zakładającą wprowadzenie dnia 14 kwietnia świętem państwowym. Dzień ten miałby upamiętnić Chrzest Polski. Święto ma mieć charakter państwowy, nie będzie to jednak dzień wolny od pracy. O dalszych losach ustawy zadecyduje prezydent Andrzej Duda.

Ustawa w wersji przyjętej przez Sejm i popartej obecnie przez Senat, głosi, że dzień 14 kwietnia ustanawia się Świętem Chrztu Polski w celu upamiętnienia tego wydarzenia, "zważywszy na doniosłość decyzji Mieszka I, uznawanej za początek Państwa Polskiego". 

Zobacz także: Wszystkie długie weekendy w 2019 - zaplanuj wolne dni!

W uzasadnieniu ustawy podkreślono, że „uchwalenie 14 kwietnia świętem państwowym nie będzie skutkowało żadnymi dodatkowymi kosztami finansowymi”. Nie będzie to również dzień wolny od pracy. „Zachęca jedynie obywateli Polski do refleksji i wywieszenia w tym dniu flag biało-czerwonych” – zaznaczono.

Senatorowie podczas debaty uzasadniali też wybór takiego, a nie innego terminu - to ogólnie przyjęta data dla chrztu Polski: 14 kwietnia 966 roku. Senator Jan Maria Jackowski z PiS wskazał, że "tego rodzaju uroczysty akt chrzcielny w świetle praktyk chrześcijańskich z X w. był dokonywany w wigilię święta Paschy". To oznacza, że jeśli do chrztu Mieszka I doszło w 966 roku, to zapewne w Wielką Sobotę, która przypadała wtedy na 14 kwietnia, a Wielkanoc na 15 kwietnia.

Zobacz także: Ile trwa Wielki Post i kiedy się zaczyna?

Za wprowadzeniem święta Chrztu Polskiego opowiedziało się 64 senatorów. Przeciw było 7 a 13 wstrzymało się od głosu. Teraz pozostaje jedynie podpis prezydenta Andrzeja Dudy , by oficjalnie je wprowadzić.

Czytaj więcej:

Autor: Monika Kartowicz

podziel się:

Pozostałe wiadomości