Ustawa w wersji przyjętej przez Sejm i popartej obecnie przez Senat, głosi, że dzień 14 kwietnia ustanawia się Świętem Chrztu Polski w celu upamiętnienia tego wydarzenia, "zważywszy na doniosłość decyzji Mieszka I, uznawanej za początek Państwa Polskiego".
Zobacz także: Wszystkie długie weekendy w 2019 - zaplanuj wolne dni!
W uzasadnieniu ustawy podkreślono, że „uchwalenie 14 kwietnia świętem państwowym nie będzie skutkowało żadnymi dodatkowymi kosztami finansowymi”. Nie będzie to również dzień wolny od pracy. „Zachęca jedynie obywateli Polski do refleksji i wywieszenia w tym dniu flag biało-czerwonych” – zaznaczono.
Senatorowie podczas debaty uzasadniali też wybór takiego, a nie innego terminu - to ogólnie przyjęta data dla chrztu Polski: 14 kwietnia 966 roku. Senator Jan Maria Jackowski z PiS wskazał, że "tego rodzaju uroczysty akt chrzcielny w świetle praktyk chrześcijańskich z X w. był dokonywany w wigilię święta Paschy". To oznacza, że jeśli do chrztu Mieszka I doszło w 966 roku, to zapewne w Wielką Sobotę, która przypadała wtedy na 14 kwietnia, a Wielkanoc na 15 kwietnia.
Zobacz także: Ile trwa Wielki Post i kiedy się zaczyna?
Za wprowadzeniem święta Chrztu Polskiego opowiedziało się 64 senatorów. Przeciw było 7 a 13 wstrzymało się od głosu. Teraz pozostaje jedynie podpis prezydenta Andrzeja Dudy , by oficjalnie je wprowadzić.
Czytaj więcej:
- Zmiana czasu na letni 2019. Kiedy przestawiamy zegarki? Czy to ostatni raz?
- Powstanie "Budzik" dla dorosłych. Ewa Błaszczyk podpisała umowę z Ministerstwem Sprawiedliwości
- Uwaga na oszustów! gwiazdy TVN nie inwestowały w bitcoiny
Autor: Monika Kartowicz